Tartalomjegyzék TeknősFórum - Teknőstartók fóruma

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok  AlbumAlbum   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

világítás
Ugrás a köv. oldalra: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Felszerelések használata
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Nem: Nem:férfi
Kor: 38

HozzászólásElküldve: 2017.02.27. Hétf., 15:45    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Már rég vártam én is ezt a márkát! Eddig csak nagy nehézségek árán volt beszerezhető.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
domonkos
Fiatal teknős
Fiatal teknős

HozzászólásElküldve: 2017.02.27. Hétf., 15:39    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Idézet:
Elérhető: Arcadia - TMReptiles.hu
Osram - lumenet.hu

Egész jó ez a TMReptiles áruház, több szempontból hiánypótló. Végre lehet kapni Arcadia fénycsövet és az ára se rossz. Meg van nekik ZooMed Gourmet tápjuk is. Very Happy Exclamation Köszi a tippet!
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2017.02.13. Hétf., 19:42    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A kérdéseidre benne vannak a válaszok a kérdéses cikkben.

Egy 100cm hosszú, 50cm széles akváriumra simán ráeresztek 6000+ lument 4 db 24W-os T5 fénycsővel és egy halogén flood izzóval.

Amúgy meg ezerféle LED megoldás van, ki lehet belőle sakkozni, hogy méterenként mekkora fényerőt nyomjon ki magából. A diódasűrűséggel is lehet játszani.

A féyerőtől meg csak az algák miatt tarts. A napfény ennél százszor erősebb odakint...

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
vertexx
Tojás

Kor: 27

HozzászólásElküldve: 2017.02.13. Hétf., 17:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Köszönöm a választ!

Igazából az egyetlen bajom ezekkel az UV csövekkel, hogy látható fényt is sugároznak, akkor meg ugye minek a led? Olyan nincs, ami csak 400 nm alatt sugároz?

Illetve még az is aggaszt, hogy a ledeknek esetleg túl erős a fényük, 150 cm-es hosszban 5000 lumenest látok, míg az én két fénycsövem összesen 2000 lm es az is baromi erős fény.

Melegítő lámpát sosem használtam, szükséges ez? Akkor is, ha a terráriumban 28 fok van?
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2017.02.13. Hétf., 17:34    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Igazából csak pár termék van, amit jónak tartok.

Ha egy ilyen profi programozható ledre vágysz, az ellen semmi nem szól, és biztosan nagyon természetes hatása lesz. Ügyelj a fényerőre és a színhőmérsékletre.

Kiegészítésnek:

UVB
1db Arcadia Reptile Slimline Luminaire egycsöves T5 lámpatest
1db Arcadia Reptile D3+ 12% T5 UVB fénycső

Melegítőlámpa
1db Arcadia Ceramic Reflector Clamp lamp 14cm-es kerámiafoglalatos lámpabúra
1db Osram Concentra PAR38 FL 50W halogén flood melegítőizzó

Elérhető: Arcadia - TMReptiles.hu
Osram - lumenet.hu

vertexx
Tojás

HozzászólásElküldve: 2017.02.13. Hétf., 17:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kedves mardigras!

Esetleg arról tudnál írni egy update-et, hogy a modern ledes világításokhoz milyen kiegészítők javasoltak, hogy a tekik továbbra is megkapják a szükséges UV sugárzást?

Olyasmire gondolok, ahol a fényt teljes egészében a ledek adják, az UV sugárzást pedig kiegészítő lámpákkal lehet pótolni.

A ledek legnagyobb előnye számomra, hogy programozhatóak a napszakok, így sokkal természetesebb a napfelkelte és a naplemente is. Emelett keveset fogyasztanak.

A közeljövőben terveznem az átállást.
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2017.02.13. Hétf., 17:08    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A "Modern világítás teknősök és egyéb hüllők számára /Benne:UVB" cikkhez érkezett megjegyzés:

vertexx írta:
Nagyon jó poszt, de sajnos egy szó sem esik benne a legmodernebb led-es világításról!

Ha a terráriumom központi világítását ledesre cserélem, akkor milyen kiegészítő lámpák szükségesek, hogy a teknősök továbbra is megkapják a szükséges UV sugárzást? Olyanra gondolok, ami fényt nem ad, de a kieső UV-sugárzást pótolja.

Köszönöm!

Érintőlegesen szóba került a példák között (a Zoomednek van ilyen terméke), viszont vedd figyelembe, hogy ez a cikk évekkel ezelőtt készült, amikor még nem volt ennyi elérhető akvarisztikai LED lámpa, mint ma.

Viszont azóta mit sem változott a helyzet: LED-ből nincs UVB kibocsátású és rövid távon még nem is várható ilyesmi, számottevő hőt meg nem sugároznak, így csak általános fényforrásként használhatóak.

Tehát amit kérdezel, arra nincs megoldás. Így tetszőlegesen behelyettesíted a példákba a 6500K-s nappali fénycsöves fényforrások helyére a LED-et, minden más komponens ugyanaz marad:
1. Kell egy fénycsöves lámpatest egy T5 UVB fénycsővel (nem kompakt)
2. és egy melegítőlámpa flood halogén izzóval.

A költséghatékonyság miatt azt mondom, hogy nem éri meg egy harmadik LED-es lámpatest, ha mindenképp kell egy T5. Egyszerűbb a kétcsöves armatúrába beletenni egy nappali fénycsövet. Persze, ha a pénz nem számít, akkor a fantáziának semmi nem szabhat határt, lehet kombinálni a legjobb cuccokat! Smile

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2016.09.15. Csüt., 23:23    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Yoshique írta:
Akkor lássuk jól értelmezem-e? A görög teknős élőhelye a balkán, vegyük mondjuk Horvátországot. Itt az éves átlag UV index csatolva. Az állat mondjuk márciustól októberig aktív. Az UV index 3 és 8 között mozog. Ennek az átlaga 5.8. Az UV Guide csoportban pont van ReptiGlo 5.0 és 10.0 teszt. A 10.0 26watt 4 inchről 6.2-es UV indexet produkál, ezekszerint kb. 5 inchre kellene tenni, ami 15 centi. Így kellene számolni?

Szia! Jó későn vettem észre ezt a posztot. Jól értelmezted! Nem túl erősek ezek a lámpák 15cm-nél távolabbról, viszont nem is engedném 10cm-nél közelebb az állatot hozzá. Egy T5-ös csővel jobban járnál valószínűleg...
Vissza az elejére
Yoshique
Tojás

Kor: 39

HozzászólásElküldve: 2016.03.14. Hétf., 16:58    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Akkor lássuk jól értelmezem-e? A görög teknős élőhelye a balkán, vegyük mondjuk Horvátországot. Itt az éves átlag UV index csatolva. Az állat mondjuk márciustól októberig aktív. Az UV index 3 és 8 között mozog. Ennek az átlaga 5.8. Az UV Guide csoportban pont van ReptiGlo 5.0 és 10.0 teszt. A 10.0 26watt 4 inchről 6.2-es UV indexet produkál, ezekszerint kb. 5 inchre kellene tenni, ami 15 centi. Így kellene számolni?

ReptiGlo Compact UV Index.JPG
 Cím:
ReptiGlo kompaktok UV indexe
 Fájl mérete:  46.22 KB
 Megtekintve:  8497 alkalommal

ReptiGlo Compact UV Index.JPG

Croatia UV Index.JPG
 Cím:
Horvát átlag UV index
 Fájl mérete:  25.02 KB
 Megtekintve:  8497 alkalommal

Croatia UV Index.JPG

Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2016.03.14. Hétf., 12:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia! Azért nem találtál erre pontos választ itt, mert a kérdésre sajnos nincs pontos válasz. A gyártó ezzel az új csillagozós jelöléssel közelebb került a pontossághoz, de még korántsem tökéletes.

Ráadásul a magasság gyártótól, terméktípustól, erősségi jelöléstől, a gyárban éppen használt foszfor keveréktől, a használt lámpatest belső felületétől, a bejáratástól, az elhasználtság mértékétől, a levegő párazartalmától ÉS az adott állatfaj származási helye által meghatározott UVB igényétől is egyszerre függ. Ennek pontos belövéséhez a gyártó ajánlása csak irányadó. Sokszor túlbiztosítják, érthető okokból (sok meggondolatlan ember van). Pontos megoldást egy UV mérővel lehet kapni (drága), vagy olyan emberektől, akiknek van ilyenje, és teszteredményeiket megosztják. Én ez utóbbit alkalmazom. Az pedig, mi a pontos UVB igénye az adott tekifajnak, nehéz kérdés, de a származási hely éghajlatából, viselkedésmódjukbóp ki lehet következtetni, ehhez a cikkbemben említett Ferguson-zónák adnak fogódzót.

Azért nem szoktuk ajánlani a kompakt izzókat, mert a hatásos UVB fényköre egy keskeny, fejreállított gyertyalánghoz hasonlít, mely lefele keskenyedik. Agy felnőtt teknős hátán egy pöttyben megfelelő a sugárzás ereje, de a nyakon/végtagokon már nagyon alacsony. Ráadásul, főképp a 13W-os kis vackoknál nagyon kis távolságig hatékony, de ezen az egy araszon belül iszonyú meredek a sugárzás erősödése az izzójoz közeledve. Gyakran pár centinként nagyságrendi ugrás van. Ez pl. akkor veszélyes, ha egymásra tornyozva napoznak az állatok. Lehetetlen jól beállítani.

A középső sorszámú (UVB150) lett a 10.0-ból. Megnézem, van-e erre valami tesztadat. Emlékeim szerint kb. 20cm lehet. Ne tükrös lámpatestbe tegye...

Yoshique
Tojás

HozzászólásElküldve: 2016.03.13. Vas., 21:39    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!

Ismerős kért meg, hogy érdeklődjek, Repti Glow 10.0 kompakt lámpát kb. milyen magasra kellene elhelyezni egy görög teknősnek? Jelenleg 30 centin van nála, de a teknős sokszor megy el a házába. Lehet, hogy zavarja az UVB fény? Visszanéztem az egész topikot, de ezeknek a kompaktoknak a beállítása nagyon zavaros. 5.0 és 10.0 verzióknál azt olvastam, hogy 30 és 50 centiig hatásos, na de azon belül mi az ideális. Az új UVB100, 150 és 200 jelöléseknél bejött az Exo Terra új csillagos jelölése. Utóbbi szerint a 200-ast 20 centire kellene tenni. Ez az UVB200 a 10.0 utódja?

Köszönöm
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.12.17. Csüt., 11:01    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Igen, a két lámpás ötlet praktikus, bár bosszantó, hogy két lámpatest árába kerül. Laughing

A legegyszerűbb megoldás az lenne, ha itthon lehetne kapni normális egycsöves 24W-os T5 lámpatestet (mint az Arcadia Slimline Luminaire), mert mellé bármilyen nappali fényű világítást kényelmesen fel lehet szerelni az aksi teljes hosszában (pl. 2x54W T5 daylight csövekkel). Ha találsz tehát 1x24W-os T5 lámpát, akkor szólj! Smile

A második "legegyszerűbb" megoldás: 1db 2x24W T5 a napozó felett (benne 1db UVB és 1db daylight cső), és mondjuk 1db 2x54W vagy 2x39W a víz felett daylight csövekkel.

Ennek a variánsa, hogy a 2x24W T5 mellett a víz fölé LED-szalagokból barkácsolsz a teljes hosszt átérő nappali megoldást. Ez lehet a legolcsóbb az összes közül.

(A képen ne nézd a cső darabszámokat, mert az most nem mérvadó, csak a felfüggesztés miatt teszem be - ez csak 100cm aksi)

A harmadik, barkácsolós megoldás, ha magad készíted a lámpatestet, és beleraksz 2 duplacsöves T5-ös elektronikus előtétet (lehet, h nem olcsóbb az előzőnél):

A. verzió (nagyobb átfogás): az egyik előtét 2db 54W-os daylight csövet hajt, a másik meg 1db 24W-os UVB-t és a másik foglalatot nem kötöd be vagy ha igen, akkor 24W vagy 39W daylight is mehet bele.
B. verzió (kisebb átfogás): az egyik előtét 2db 39W-os daylight csövet hajt, a másik meg ugyanúgy van beszerelve, mint az A. verziónál

Vissza az elejére
domonkos
Fiatal teknős
Fiatal teknős

HozzászólásElküldve: 2015.12.16. Szer., 12:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Igen, nekem is ez jutott eszembe.
Vissza az elejére
darabolo789
Tojás

Kor: 26

HozzászólásElküldve: 2015.12.16. Szer., 9:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

domonkos írta:
Akkora uvb cső nincs már szerintem.
Felesleges is lenne neked olyan hosszú cső, bőven megfelel ha a napozó rész felett van neki uvb, így szerintem elég a 60 centis is. Én meghagynám a T5-öst, max mellé tenném a T8-ast normál világításnak.

Így szerettem volna én is viszont nem nagyon fér el egymás mellett minden.
Meg fölöslegesnek is érzem mindet járatni.

A 2x24w + melegítőlámpa komóbal csak annyi a problémám hogy sötét az akvárium.

Lehet inkább eladom a t8 ast és veszek még egy 2x24 w ot nappali világításnak az akvárium másik felére.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
domonkos
Fiatal teknős
Fiatal teknős

HozzászólásElküldve: 2015.12.16. Szer., 9:49    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Akkora uvb cső nincs már szerintem.
Felesleges is lenne neked olyan hosszú cső, bőven megfelel ha a napozó rész felett van neki uvb, így szerintem elég a 60 centis is. Én meghagynám a T5-öst, max mellé tenném a T8-ast normál világításnak.
Vissza az elejére
darabolo789
Tojás

HozzászólásElküldve: 2015.12.08. Kedd., 10:06    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!

Lecseréltem az akváriumomat így a világítást is átalakítanám.
Jelenleg 28w t5 van felette benne reptisun 10 uvb és egy nappali fénycső.
Viszont most 160cm az akvárium új hossza kaptam hozzá egy 150cm t8 2x54w os világítást csak sajnos belevaló uvb fénycsövet nem találok sehol.

Gyártanak egyáltalán ilyen méretben?
Vagy esetleg át tudom szabni és akkor beleteszek egy 36w os t8 as uvbt olyat találtam.
Vissza az elejére
domonkos
Fiatal teknős
Fiatal teknős

HozzászólásElküldve: 2015.11.25. Szer., 14:59    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nekem is égett már ki 4 hónap alatt. Igaz hogy az elég sokat volt bekapcsolva.
A mostani április eleje óta van bent, időzítőn van, napi fix 8 órával még működik.
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.11.20. Pént., 18:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia Dzsozi!

Nekem napi 10 óra használat mellett átlagosan 6 hónapig bírja, ami összecseng a dobozán feltüntetett 2000 üzemórával. Most tartok a negyedik izzónál, és mind nagyjából ennyi volt, talán egy tartott kicsit tovább, egy meg kicsit kevesebbig. Amikor utánaérdeklődtem korábban, akkor azt írták, az élettartamot nagyban befolyásolhatja a helyi villamos hálózat sajátosságai (túlfeszültség, ingadozások, stb.) és sajnos a gyártó a halogéneket nem garanciázza. Ha vásárlás után kiderül, hogy rossz, akkor cserélik. Ettől függetlenül rákérdeznék, hogy kicserélik-e, mert a 4 hónap tényleg irreálisan kevés napi 9 óra használat esetén... ez majdnem csak fele a várható élettartamnak.
Vissza az elejére
Dzsozi
Tojás

Kor: 31

HozzászólásElküldve: 2015.11.20. Pént., 17:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztot!

Az "OSRAM CONCENTRA PAR38 64837 FL 50W 240V E27" izzó élettartamával kapcsolatban mi a tapasztalat? Nekem a mostani röpke 4 hónap alatt kiégett.. az előző 10 hónapot bírt.. ez normális? (mármint a 4 hónap) Napi 9 órát ég.
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.08.31. Hétf., 14:59    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Igen, a 40 fok már magas, nem fogja szeretni. 35 fok legyen a maximun. Nálam 38 cm távolságról melegít kb 35 fokra, de ezt befolyásolja a körülötte lévő vízfelszín nagysága, a lakás levegőhőmérséklete, stb.
Vissza az elejére
darabolo789
Tojás

HozzászólásElküldve: 2015.08.31. Hétf., 14:45    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Üdv!

beszereztem egy OSRAM CONCENTRA PAR38 64837 FL 50W 240V E27
melegítőlámpának viszont 36 cm magasan 40 fokot mérek!
Ez túl magas ékszerteknősnek ha jól tudom?

Csak nagyobb módosítással tudom feljebb vinni a lámpatestet addig visszatettem a régi spot égőt ami így 32-33 fokot biztosít.

Még hozzátenném azt is hogy nagyon meleg van a házban 30fok gondolom az is rá dob most egy lapáttal.
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.06.25. Csüt., 2:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Milyen hideg van nálad abban a helyiségben, ahol az aksi lesz, mondjuk ősszel/télen? Tavasztól őszig nem kell ezzel nagyon foglalkozni.

Aztán meg a műanyag gyári fedők a teknősöknél felejtősek, mert nem tudsz alá melegítőlámpát pakolni (túlzott hő), megnöveli a belső páratartalmat (légúti betegségek veszélye), illetve az UVB biztonsági távolságát sem lehet megfelelően beállítani alattuk.

Csináltass inkább egy két üveglapból álló, egymás alatt/felett eltolható fedőt, amit igény szerint tudsz félig, kétharmadig vagy teljesen behúzni. Az akvárium oldamerevítése lenne a csuszkája. Telente, amikor elindul reggel a melegítőlámpa, akkor a napozó oldala felől félig kinyitod, így bejut oda a hő és az UVB. Este meg visszahúzod kétharmadig megint. Nagyjából ezzel tudsz variálni, hacsak nem valami nagy paludáriumos felsőrészt építesz rá, ahol az üvegen belül van a világítás. Ehhez nagy légtér kellene, a túlmelegedés veszélye miatt.

Ha a szoba hőmérséklete nem megy télen sem az akvárium vízhőmérséklete alá ~2 foknál jobban, akkor nem kell egyáltalán fedés.

Amúgy miért ragaszkodsz a 60-as mérethez?
Vissza az elejére
zsolti2810
Tojás

Kor: 32

HozzászólásElküldve: 2015.06.25. Csüt., 0:43    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

mardigras írta:
Ha tudsz esetleg 90x45x45 cm-est vagy ehhez hasonlót csináltatni, akkor elég sokáig megoldást jelentene, nem úgy, mint amit említettél, ami rövid és alacsony is.

3 lépcsőben
1. Odyssea Dual Pro T5 2x24W, benne T5 daylight 6500K-s csövekkel,
amivel általában gyárilag is adják. Ha nincs benne, akkor Osram
Lumilux 865 24W T5-öt vegyél. Itt egy nagyon jó vétel, csapj le rá [link]
2. ZooMed Mini Deep Dome + 1db Osram Concentra PAR38 50W izzó (praktikus lenne az 1. és 2. lépést összevonni, mert elég fontos a 2-es)
3. 1db ZooMed Reptisun 10.0 T5 24W UVB cső

Az Odyssea függesztésére találsz itt példát, ha a topikban visszafele lapozol. 35 centire kell lennie a napozón ülő teknős feje tetejétől, ha a Reptisun 10 van benne. Ahogy a teknősök elérik a 3 hónapos kort, majd a vízszintet is emelned kell fokozatosan, amennyire csak lehet, amivel napozóhely is megemelkedik majd, így végül a lámpát is arányosan tudnod kell majd magasabbra függeszteni.

Köszönöm, így már teljesen letisztult a kép. Viszont ha ezeket a felszereléseket használom, akkor az üveg fedlap helyett valami más megoldásra lesz szükségem? Odyssea Dual Pro T5 mellett ugyanis az üveg fedlap nem megoldható, ellenben a 2/3os lefedettség fontos amég kicsik a teknőék. Kivéve ha az akvárium alapterülete mondjuk 60x60as.
Ebben az esetben a fedél 40 cm + 12,5 cm a lámpatest szélesség és akkor marad 7,5 cm szellőzés. Elég az a 7,5 cm?
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.06.24. Szer., 22:57    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ha tudsz esetleg 90x45x45 cm-est vagy ehhez hasonlót csináltatni, akkor elég sokáig megoldást jelentene, nem úgy, mint amit említettél, ami rövid és alacsony is.

3 lépcsőben
1. Odyssea Dual Pro T5 2x24W, benne T5 daylight 6500K-s csövekkel,
amivel általában gyárilag is adják. Ha nincs benne, akkor Osram
Lumilux 865 24W T5-öt vegyél. Itt egy nagyon jó vétel, csapj le rá [link]
2. ZooMed Mini Deep Dome + 1db Osram Concentra PAR38 50W izzó (praktikus lenne az 1. és 2. lépést összevonni, mert elég fontos a 2-es)
3. 1db ZooMed Reptisun 10.0 T5 24W UVB cső

Az Odyssea függesztésére találsz itt példát, ha a topikban visszafele lapozol. 35 centire kell lennie a napozón ülő teknős feje tetejétől, ha a Reptisun 10 van benne. Ahogy a teknősök elérik a 3 hónapos kort, majd a vízszintet is emelned kell fokozatosan, amennyire csak lehet, amivel napozóhely is megemelkedik majd, így végül a lámpát is arányosan tudnod kell majd magasabbra függeszteni.

zsolti2810
Tojás

Kor: 32

HozzászólásElküldve: 2015.06.24. Szer., 22:21    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

mardigras írta:
zsolti2810 írta:
Sziasztok!
Két közönséges pézsmateknős beszerzésére készülök, már kinéztem nekik a teljes szettet akváriumban, szűrésben, vízfűtésben, berendezésben...
Viszont a világítás továbbra is kérdőjel számomra. Átolvastam a fórum azon részét. Arra lennék kíváncsi-látva itt a különböző álláspontokat-, hogy van-e szükség a 3 közül valamelyikre (UVB,fűtő,nappali fény), ha van akkor melyik az elsődleges priorítású?

Válaszokat előre is köszi

Szia Zsolti!

A cikket olvastad vagy ezt a topikot? Igazából nem vagy-vagy alapon működik a világítás rendszere, hanem együttesen. A pézsmák sokszor a vízfelszín alatt megpihenve napoznak, de ha magabiztosak, akkor akár ki is mászhatnak a napozóra. Szóval minden kelleni fog. Ha lépcsőzetesen akarsz haladni, akkor elsőre melegítőlámpa + 2 csöves fénycső armatúra, benne 1 általános fénycső, aztán második lépésnek 1db UVB cső a fenti armatúrába. Ha a nyár folyamán tudod napoztatni, akkor az UVB csövet elég augusztus végére beszerezned. Wink Ha elmondod, mekkora akváriumhoz kell, van-e lehetőség függesztésre, akkor tudok konkrétabb ötletet is adni.

mardigras!

Nem standard aksit akarok nekik venni, hanem egy 60x45x30-ast készíttetni(amennyiben meg tudják oldani).
Így gondolom a függesztés lehetőség is máshogy fog alakulni, de a nyár végéig három lépcsőben szeretném megoldani a világítás témát.
Addig a napoztatást meg tudom oldani.
Valami ötlet, javaslat? Részint a három lépcsős kialakításra, részint a függesztés kivitelezésére...
Természetesen a 2/3-os fedettség miatt üveglap is kerülne az akváriumra, viszont ahogy néztem ezek a műanyag tetős megoldások elég borsosak és nem is biztos hogy méretre készítenek ilyet.
Ezek tudatában mit javasolsz?
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.06.24. Szer., 21:22    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

zsolti2810 írta:
Sziasztok!
Két közönséges pézsmateknős beszerzésére készülök, már kinéztem nekik a teljes szettet akváriumban, szűrésben, vízfűtésben, berendezésben...
Viszont a világítás továbbra is kérdőjel számomra. Átolvastam a fórum azon részét. Arra lennék kíváncsi-látva itt a különböző álláspontokat-, hogy van-e szükség a 3 közül valamelyikre (UVB,fűtő,nappali fény), ha van akkor melyik az elsődleges priorítású?

Válaszokat előre is köszi

Szia Zsolti!

A cikket olvastad vagy ezt a topikot? Igazából nem vagy-vagy alapon működik a világítás rendszere, hanem együttesen. A pézsmák sokszor a vízfelszín alatt megpihenve napoznak, de ha magabiztosak, akkor akár ki is mászhatnak a napozóra. Szóval minden kelleni fog. Ha lépcsőzetesen akarsz haladni, akkor elsőre melegítőlámpa + 2 csöves fénycső armatúra, benne 1 általános fénycső, aztán második lépésnek 1db UVB cső a fenti armatúrába. Ha a nyár folyamán tudod napoztatni, akkor az UVB csövet elég augusztus végére beszerezned. Wink Ha elmondod, mekkora akváriumhoz kell, van-e lehetőség függesztésre, akkor tudok konkrétabb ötletet is adni.

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.06.04. Csüt., 23:17    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Én a Világítás.eu-ra gondoltam. De ők is azt mondták, hogy évente pár ilyen izzót adnak el. Amikor említettem, hogy mire kell, akkor a főnök elgondolkodott, mert szerinte nem energiahatékonyak a PAR38 izzók. Nagy kutatásba kezdett, hogy mivel lehetne helyettesíteni, aztán egy 78 mm-es halogén R7s ceruza floodot ajánlott, mint az Osram Haloline 64684 48W R7s és hozzá egy olcsó fényvetős halogén lámpatestet (MEX CE-81-B). Ezt az izzót ritkábban kell cserélni, kisebb a fogyasztása, és szélesebb területet fűt fel. Még nem teszteltem, de tudom, hogy Angliában többen használják szárazföldi teknősök, és agámák melegítésére.

Tök jó hallani, hogy az eladók képben voltak! Wink
Viszont az infralámpa meghaladott dolog: a vörös vény felborítja az állatok cirkadián ritmusát, meg ezek az izzók nagyon szárítják a levegőt/bőrt. Jobb nappali fényt adó vagy kerámia hőforrásokat használni.
Vissza az elejére
HJani
Tojás

Kor: 30

HozzászólásElküldve: 2015.06.04. Csüt., 22:35    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A furcsább az a sztoriban, hogy konkrétan az üzlet weblapján is fent van az Osram Concentrate, mégpedig 900Ft-os áron:
http://www.cylex.hu/reviews/viewcompanywebsite.aspx?firmaName=osram-m%C3%A1rkabolt&companyId=676143

A doboza alapján ez a Sylvania valami HI-Spot izzó, de szerepel rajta a flood is, kipróbáltuk a boltban, elmondtam mire kéne, megnéztem a két tenyeremmel milyen meleget ad le kb 30cm-ről és csak utána mondtam, hogy elviszem Very Happy
Nem tudom mennyit jelenthet az a plusz 5fok a világítás szögében, ez most a 35cm-es aksit majdnem teljes szélességben melegen tartja, ráadásul közel fél méterre van a napozó fölött!
Elvileg 3000 órás az üzemideje, az kicsit kevesebb, mint 1év, úgyhogy legközelebb a T5-ös csövekkel együtt kell majd cserélni.

Legalább az eladók nagyon korrektek voltak, ezen kívül tisztában voltak vele, hogy kell UV lámpa is a hüllőknek a D-vitamin miatt, külön fel is hívták rá a figyelmemet, hogy ezek nem adnak ki UV-t.
Ajánlgatták az infra lámpákat is, azoknak van valami jelentősége egy teknősnél, vagy csak gyíkoknál?
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.06.04. Csüt., 18:57    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Fura, mert az oldal, amit belinkeltél, mindig be tudja szerezni 1-2 napos átfutási idővel. Mindegy, ez a Sylvania is jónak tűnik egy kistekinél. A 25 fokos nyitási szöge alapján viszont ez inkább szpot, mint flood.
Vissza az elejére
HJani
Tojás

HozzászólásElküldve: 2015.06.04. Csüt., 16:39    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A mai napon kicseréltem a melegítőlámpámban az exo-terra swamp spot égőmet!
Az Osram márkakereskedésben nem tudtak adni PAR38-as izzót, még rendelni sem nagyon tudnak a Halopar szériából XD
Helyette adtak egy ilyen Flood égőt (1600Ft-ért Very Happy ):
https://www.vilagitas.eu/sylvania-hi-spot-80-75w-fl-25-e27-240v

Első tapasztalatok:
Lehet még a 45cm függesztési magasság is közel lesz, ilyen távolságból kb 25-30cm átmérőjű területet tart melegen úgyhogy szerintem akár felnőtt teknősöknek is jó lehet!
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.04.20. Hétf., 16:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A gyári lábakat is így szokták hajtogatni. A saját kétcsövesem is ugyanígy van megcsinálva, de az most éppen egy garnélás nanot és egy wabi-kusa gömböt világít.
Vissza az elejére
Lapinkulta
Tojás

Kor: 40

HozzászólásElküldve: 2015.04.20. Hétf., 16:39    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

domonkos írta:
Ez jó ötlet, nekem nem jutott volna eszembe Smile
Ránézésre kicsit instabilnak tűnik, én még csinálnék egy visszahajtást az üveg belső falánál.
De tényleg leleményes ötlet.

Stabil szerencsére, felfekszik szépen a peremre. (a hajtogatással lehet bíbelődni...) Szakmai versenyekre persze nem nevezném. Smile
Viszont továbbgondolva az sem kötelező, hogy a két ág párhuzamosan menjen lefelé, lehet nyitni rajta és akkor is stabilabb lesz.
Vissza az elejére
domonkos
Fiatal teknős
Fiatal teknős

HozzászólásElküldve: 2015.04.20. Hétf., 15:06    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ez jó ötlet, nekem nem jutott volna eszembe Smile
Ránézésre kicsit instabilnak tűnik, én még csinálnék egy visszahajtást az üveg belső falánál.
De tényleg leleményes ötlet.
Vissza az elejére
Lapinkulta
Tojás

Kor: 40

HozzászólásElküldve: 2015.04.20. Hétf., 8:58    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Pölö nekem se ártott egyértelműsíteni, nem vagyok egy fizikus... Cool

Elkészült az Odyssea lámpatest megemelése, ötletnek szerintem nem rossz. Az eredeti lábak csak pár centire emelik ki a lámpatestet, akinek hozzám hasonlóan nincs kedve a mennyezethez rögzíteni v. állványt venni, javaslom az eredeti mintájára történő megemelést. A műanyagbevonatos drót (klasszik zöld bevonatos kerítésvezető drótot használtam első körben, de később még lehet finomítok esztétikailag...) szerintem szerencsésebb is, mint a fém lábak, amik sérüléshez vezethetnek.

Lámpa2.jpg
 Cím:
 Fájl mérete:  79.01 KB
 Megtekintve:  308 alkalommal

Lámpa2.jpg

Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.04.15. Szer., 20:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Jaa, nem neked céloztam, csak úgy általában. Párszor felmerült, így gondoltam beírom ide, hogyha valaki visszaolvassa később...

Nekem is vízköves, arra jó a 20%-os ecet.
Vissza az elejére
domonkos
Fiatal teknős
Fiatal teknős

HozzászólásElküldve: 2015.04.15. Szer., 13:41    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Persze a jótanács sose árt.
Tisztogatni is érdemes néha, nekem a belső felülete elég tele volt most vizföccsi foltokkal, vagy minek nevezzem.
Vissza az elejére
domonkos
Fiatal teknős
Fiatal teknős

HozzászólásElküldve: 2015.04.14. Kedd., 12:49    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ennyire kuka azért nem vagyok. Smile Vagy ez most honnan jött, te rajta hagytad?
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.04.13. Hétf., 21:05    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

T5 lámpa tulajok, figyelem (akit érint): a plexi védőborítást vegyétek ki a fénycsövek elől, mert teljesen lefogja az UV-t! Wink
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.04.02. Csüt., 19:46    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A 25 cm legnagyobb távolság a lámpaburával együtt értendő? A Glow Light 18-21 cm között van valahol függesztéssel és kábellel együtt. Nincs olyan UVB izzó, amit 15 cm-nél közelebb lehetne tenni az állatokhoz. Ez az út akkor nem járható.

Ha mégis kalkuláltál a lámpatest magasságával, akkor Zoomed Reptisun 10.0 legyen inkább. Az izzó legalsó pontja 17-18 cm-re legyen a teknős feje fölött. Azt ne feledd, hogy ez a táv csak nem tükrös belső felületű burákra érvényes (mint a Glow Light), ellenkező esetben messzebb kell tenni.

Ha van választási lehetőséged, akkor inkább fénycső mellett dönts a kompakt izzó helyett, mert (a felnőtt teknősöknek szükséges) nagyobb napozófelületet világít be megfelelő minőségű fénnyel, és ha T5, dupla annyi az élettartama.
Vissza az elejére
Nadett
Tojás

HozzászólásElküldve: 2015.04.01. Szer., 12:25    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Van melegítőlámpa, igen Smile 6,5 cm-es páncélhossz. Kb 5 cm-t tudok fenti-lenti irányba állítani. Azaz olyan 15-25 cm-es lámpa-teknős távolság áll rendelkezésre.
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.04.01. Szer., 0:32    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia! Mennyire pici a teknős centiben megadva? Azért kérdem, mert a kompakt izzó tényleg apró állatokhoz jó. A 10-es lenne ideális, de a függesztési magasságot csak holnap tudom megmondani. Mennyi mozgástered van a teki fejmagasságától a lámpáig? Van mellé melegítőlámpád is?
Vissza az elejére
Nadett
Tojás

HozzászólásElküldve: 2015.03.31. Kedd., 17:11    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Pici T. horsfieldii-nek 20 cm-es távolságból Zoomed ReptiSun Compact 5.0 UVB vagy 10.0? Távolságon minimálisan tudok csak egyenlőre variálni. Lámpabura Exo Terra Glow Light. Mit ajánlotok inkább? Válaszokat köszönöm.
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.03.27. Pént., 20:17    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Jaja! Ahogy megfigyeltem, és ahogy Domonkos is mondja, vélhetően a világító felület hosszát adják meg a gyártók a leírásokban. Viszont a tényleges hossz, ami szabánynak kell lennie, az az érintkező tűkkel együttes teljes hosszúság. Lényeg a lényeg, ha tudod, hogy egy T5 csőről van szó, és pár centi eltérést látsz a T5 armatúrához képest, akkor attól nem kell parázni, mert be fog férni.
Vissza az elejére
domonkos
Fiatal teknős
Fiatal teknős

HozzászólásElküldve: 2015.03.27. Pént., 19:42    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Annyi észrevételem van csak, hogy fénycsöveknél sokszor eltérően adják meg a hosszt, ezért lehet 5 cm különbség a jelölésben, de egyébként ugyanolyan hosszú. Ezért valóban inkább a Watt számot érdemes nézni.
Hogy érthető legyen pl. a T5 24W csövet jelölik 55 és 60 cmként is, maga a cső világítófelülete 55 cm, de 60 cm lámpába való. Ezért van a keveredés.
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.03.27. Pént., 14:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Elég nagy hullámzást mutatnak az árak. Eddig ahányszor megkérdeztem, mindig mást mondtak, kb 2000 Ft-os szórásban.

HJani: Hívd fel a Reptizoo-t, hogy tartanak-e 54W-os T5-öt. Amúgy jó alternatíva lenne neked a 39W-os méret is... ugyan nem tudod a peremre ültetni, viszont az UVB erőssége miatt így is, úgy is függesztened kellene majd a lámpatestet.
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.03.27. Pént., 13:58    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Idézet:
Az egyenes csöveket átmérőjük szerint osztályozzák pl. T5-ös (5/8 hüvelyk) vagy T8-as (8/8 hüvelyk) kategóriába. A gyártók jellemzően T8-as formátumot kínálnak, de manapság már két komolyabb márka is gyárt T5-ös méretben nagy kibocsátású (HO - High Output) csöveket. Ezek energiahatékonyabbak, több látható fényt adnak ki és a lehető legközelebb állnak az UVB értékeik a reggeli/késő délutáni nyílt napsütéshez.

Hosszuk szabványos méretezésű, mellyel egyenesen arányos a fogyasztásuk/teljesítményük (Watt) is.

Figyeljetek oda, mert sok állatkereskedés vagy webshop hibásan tünteti fel a kiírásaiban, sőt még a kiszolgálásnál is össze tudják keverni (velem sokszor előfordult), hogy milyen "erősségűt", milyen átmérőjűt, sőt milyen hosszút hoz elő a raktárból. Ez postai rendelésnél a legbosszantóbb, szóval mindig érdeklődjetek telefonon is, vagy válasszatok személyes átvételt, ha ez megoldható! Wink

Tehát a Wattból egyértelműen kiderül, milyen hosszú, és a két tipikus átmérő közül (T8 v. T5) melyik csőről is van szó.

T5

Zoomed Reptisun T5 "HO" 10.0 széria méretei:
OS5-15E: 30cm / 15W
OS5-24E: 60cm / 24W
OS5-39E: 86cm / 39W
OS5-54E: 116cm / 54W

Az 5.0-ás "erősségű" széria mind a T5 és a T8 esetén nem nyílt napsütésben napozó teknősöknek való, hanem a lombkorona alatt élő állatoknak.

Arcadia D3+ High Output Desert Reptile Lamp T5 "HO" 12% széria méretei:
FD3P24T5: 24W, 550mm
FD3P39T5 39W, 850mm
FD3P54T5 54W, 1150mm

Az Arcadia esetében a D3+ típusnévben a "+" jel mutatja az "erősséget": tehát enélkül ugyanaz, mint a konkurenciánál az "5.0", plusszal pedig olyan, mint a "10.0".

T8

Zoomed Reptisun T8 10.0 széria méretei:
OS-18E: 457 mm / 15W
OS-24E: 610 mm / 17W
OS-36E: 914 mm / 25W
OS-48E: 1219 mm / 32W

Arcadia D3+ High Output Desert Reptile Lamp T8 12% széria méretei:
FD3P14: 14W, 360mm
FD3P15: 15W, 450mm
FD3P18: 18W, 600mm
FD3P25: 25W, 750mm
FD3P30: 30W, 900mm
FD3P36: 36W, 1200mm
FD3P38: 38W, 1050mm

Mégvalami: ha T5 fénycső mellett döntötök, akkor mindig győződjetek meg afelől, hogy a hozzá szerzett lámpatest "HO" (high output) jelölésű-e, mert van egy másik energiahatékonyságú T5 típus is, melynek ballasztja csak "HE" (high efficiency) csöveket tud működtetni. A hüllős T5 fénycsövek mindegyike "HO"! (A T8-nál nincs ilyen probléma.)
Wikipedia

További kavarodást okozhat az első vásárlásnál, hogy a Zoomed "High Output" kifejezéssel jellemzi az összes Reptisun egyenes fénycsövét, az Arcadia csak a "D3+" desert termékvonalat, amit a hazai boltok is átvettek. Ez csak az UVB kibocsátás erejére utaló jelölés, semmi köze nincs a energiafelvételi szabványához, amit fent taglaltam. Sajnos megtévesztő.
Vissza az elejére
HJani
Tojás

HozzászólásElküldve: 2015.03.27. Pént., 13:15    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ezt a TM-Reptils webshopot eddig nem ismertem...
Amit linkeltél az T8-as, a T5-ös változat itt is 9990, de legalább van 116cm-is cső!
Köszi szépen!
Vissza az elejére
Szabi1437
Tojás

HozzászólásElküldve: 2015.03.27. Pént., 11:24    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Igazából a Zoomed-nél nem is 36, hanem 32 watt a legnagyobb 10.0-ás cső. Egyébként még a hossztól sem függ feltétlenül az ár, bár ez a gyártókon is múlik sokszor. A gyárnak mindegy, hogy azt a darab üveget 30, vagy 120 centisre nyújtja, a lényeg jobbára a "beltartalom".

Kicsit drágának tűnik egyébként azért a Zoomed csőért az az ár. Van az olcsóbban is: http://tmreptiles.eu/webaruhaz/vilagitas/zoomed-reptisun-10-0-high-output-uvb-fenycso2013-01-20-18-38-20-detail
Vissza az elejére
HJani
Tojás

HozzászólásElküldve: 2015.03.26. Csüt., 22:28    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Hát újonnan 22700Ft a Green Aquánál, viszont van benne egy 6500k-s általános fénycső, meg egy "növényes" cső. Very Happy
Vissza az elejére
Ilony
Fiatal teknős
Fiatal teknős

Kor: 36

HozzászólásElküldve: 2015.03.26. Csüt., 21:07    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Bakker ez a lámpa cucc mennyibe kerülhet újonnan ha 1évesen ennyi!!!? Mad
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Felszerelések használata Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Következő
1 / 10 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.
Csatolhatsz fájlokat ebben a fórumban
Letölthetsz fájlokat ebből a fórumból