Tartalomjegyzék TeknősFórum - Teknőstartók fóruma

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok  AlbumAlbum   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Törvények, szabályok

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Ékszerteknős (Trachemys scripta)
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Nem: Nem:férfi
Kor: 38

HozzászólásElküldve: 2013.12.29. Vas., 6:55    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

De itt is leírom lassan Az ékszerteknős nem a veszélyes állatok közzé van besorolva hanem az ország őshonos növény-, illetve állatvilágára ökológiai szempontból veszélyes fajok közzé A kettő nem ugyanazt jelenti!!!
bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

HozzászólásElküldve: 2013.12.29. Vas., 6:51    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Itt olvassátok el a válaszokat https://www.facebook.com/groups/375959152472479/
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Kor: 34

HozzászólásElküldve: 2013.12.28. Szomb., 23:11    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Én még a múlt hónapban is láttam vörösfülűeket boltban, kb. 20 centiseket.

Nagyon analfabéta hozzáállásról tanúskodik ez a szabályozás. Nincsen egy olyan civil szervezet, amely megfelelő szakmai elvek alapján megfelelő iránymutatást tudna adni a törvényalkotóknak? Rolling Eyes

Én speciel az összes teknős tartását engedélykötelessé, az invazív fajok tartását/tenyésztését pedig egytől egyig feketelistára tenném. Ha a vörösfülűeknek kicsit gátat is tudnak szabni ezzel a féllábú szabályozással, hamarosan elárasztanak bennünket a többi ékszerteknős fajok szabadon engedett példányai. Legalábbis azok, amelyeknek még kedvező ez a klíma...

Furcsállom, mert az egészet elméletileg a mocsári teknős védelmére alkották, de ezzel csak tüneti kezelést lehet (vagy még azt se) csinálni. Ausztráliában például pont fordítva oldották meg: minden nem natív teknősfaj tiltott, csak és kizárólag honos fajokat lehet tartani, melyeket védettségi szintnek megfelelően egyre komolyabb engedélyekkel lehet csak tartani. Ezzel azt érték el, hogy a régen elszabadult vörösfülűek csak szigetszerű, kis populációkban vannak szabadon, ahonnan folyamatosan gyűjtik be őket, továbbá a saját, ritkuló fajtáikat pedig kontrollált programok keretében tenyésztik. Tehát a hobbi állattartók is hozzájárulnak a honos fajok fenntartásához. Egyedüli megkötés, hogy tilos a természetből befogni, csak regisztrált tenyésztőktől lehet vásárolni.

Szerintetek hatásos lenne egy ilyen program itthon is?
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Anu
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Kor: 26

HozzászólásElküldve: 2013.12.28. Szomb., 21:47    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Furtoske írta:
Több fórumon, és egyéb helyeken találkoztam mostanában a 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelettel, amely a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szól.
A viták, és vélemények kereszttüzében egy átlag ember számára eléggé nagy "katyvasznak" tűnik az egész, ezért megkérdeztem jogász ismerősöket, mi a véleményük erről.

Röviden, tömören a lényeg:
Idézet:
  • A 8/1999. (VIII. 13.) KÖM-FVM-NKÖM-BM együttes rendelet jelenleg is hatályos, és a teknősök tekintetében azért rendelkezik csak az aligátorteknôsrôl, és a keselyûteknôsrôl, mert akkor még csak ez a két teknôsfaj volt a "veszélyes teknôsök" besorolásában. Most viszont már a Díszes ékszerteknôs (Chrysemys picta), és a Vörösfülû ékszerteknôs (Trachemys scripta elegans) is ide került, így jogilag a tartásukra is ezek a szabályok vonatkoznának.
  • A "kiskapu" ott van a Kormányrendeletben: - "a 15 cm-nél kisebb páncélhosszúságú példányok" - ami alapján a Kormányrendelet hatálya csak azokra a példányokra vonatkozik, melyek jelenleg ezt a méretet nem haladták meg. Így a hatályba lépés elôtt született vörösfülû ékszerteknôs (Trachemys scripta elegans) nyugodtan tartható!, mivel mostanra az azóta eltelt idôben vélhetôen már elérték ezt a páncélhosszt.
  • Viszont elvileg bajba lehetnek azok, akik jelenleg is ennél kisebb méretû vörösfülû ékszerteknôst tartanak, és nincsen tartási engedélyük, vagy a teknôs származását nem tudják hitelt érdemlôen kimagyarázni.
  • Ugyanakkor mérettôl függetlenül az egyedek nem tenyészthetôk, nem adhatók tovább, nem lehet kereskedni vele, és értelem szerûen nem engedhetô szabadon!
    Ennek alapján viszont jogilag támadható minden olyan internet oldal, vagy tevékenység (Vatera, fórumok, piacok, börzék, stb, stb), illetve az ebben részt vevő személyek, ahol az egyedek kereskedelme, csere-beréje, adás-vétele zajlik.
    És a Kormányrendelet "nem ismerete" nem ad felmentést az esetleges büntetés alól. Ugyanis a veszélyes állatok tartására vonatkozó feltételek megszegése esetén az eljáró hatóság az Átv.-ben meghatározott kötelezettségei mellett az állatvédelmi bírságról szóló hatályos Korm. rendeletben meghatározott bírságot szab ki.
  • Nagyon kicsi a valószínűsége, hogy "normál körülmények között" valakihez is kimennének ezt ellenőrizni, legfeljebb egy "jó szomszéd" állampolgári bejelentése alapján.
    Viszont a fentebb említett helyek (Vatera, stb) már akár konkrét célpontok is lehetnek.

Óóó hogy az a jó magyar jog... Surprised Ugyan jelenleg semmi dolgom az általad említett teknősökkel,de annyira igénytelennek tartom ezt,hogy senki semmit nem tud biztosan,viszont szabályozás na meg szankcionálás az van mindenféle mennyiségben... Razz Részemről köszönöm hogy osztottad fórumon!
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Kor: 59

HozzászólásElküldve: 2013.12.28. Szomb., 7:47    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Több fórumon, és egyéb helyeken találkoztam mostanában a 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelettel, amely a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szól.
A viták, és vélemények kereszttüzében egy átlag ember számára eléggé nagy "katyvasznak" tűnik az egész, ezért megkérdeztem jogász ismerősöket, mi a véleményük erről.

Röviden, tömören a lényeg:
Idézet:
  • A 8/1999. (VIII. 13.) KÖM-FVM-NKÖM-BM együttes rendelet jelenleg is hatályos, és a teknősök tekintetében azért rendelkezik csak az aligátorteknôsrôl, és a keselyûteknôsrôl, mert akkor még csak ez a két teknôsfaj volt a "veszélyes teknôsök" besorolásában. Most viszont már a Díszes ékszerteknôs (Chrysemys picta), és a Vörösfülû ékszerteknôs (Trachemys scripta elegans) is ide került, így jogilag a tartásukra is ezek a szabályok vonatkoznának.
  • A "kiskapu" ott van a Kormányrendeletben: - "a 15 cm-nél kisebb páncélhosszúságú példányok" - ami alapján a Kormányrendelet hatálya csak azokra a példányokra vonatkozik, melyek jelenleg ezt a méretet nem haladták meg. Így a hatályba lépés elôtt született vörösfülû ékszerteknôs (Trachemys scripta elegans) nyugodtan tartható!, mivel mostanra az azóta eltelt idôben vélhetôen már elérték ezt a páncélhosszt.
  • Viszont elvileg bajba lehetnek azok, akik jelenleg is ennél kisebb méretû vörösfülû ékszerteknôst tartanak, és nincsen tartási engedélyük, vagy a teknôs származását nem tudják hitelt érdemlôen kimagyarázni.
  • Ugyanakkor mérettôl függetlenül az egyedek nem tenyészthetôk, nem adhatók tovább, nem lehet kereskedni vele, és értelem szerûen nem engedhetô szabadon!
    Ennek alapján viszont jogilag támadható minden olyan internet oldal, vagy tevékenység (Vatera, fórumok, piacok, börzék, stb, stb), illetve az ebben részt vevő személyek, ahol az egyedek kereskedelme, csere-beréje, adás-vétele zajlik.
    És a Kormányrendelet "nem ismerete" nem ad felmentést az esetleges büntetés alól. Ugyanis a veszélyes állatok tartására vonatkozó feltételek megszegése esetén az eljáró hatóság az Átv.-ben meghatározott kötelezettségei mellett az állatvédelmi bírságról szóló hatályos Korm. rendeletben meghatározott bírságot szab ki.
  • Nagyon kicsi a valószínűsége, hogy "normál körülmények között" valakihez is kimennének ezt ellenőrizni, legfeljebb egy "jó szomszéd" állampolgári bejelentése alapján.
    Viszont a fentebb említett helyek (Vatera, stb) már akár konkrét célpontok is lehetnek.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése MSN Messenger
barbi
Fiatal teknős
Fiatal teknős

Nem: Nem:nő
Kor: 23

HozzászólásElküldve: 2013.02.01. Pént., 18:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Furtoske írta:
Először a hazánkban is őshonos mocsári teknősök veszélyeztetése, és a nagyon sok szabadon engedett vörösfülű ékszerteknős miatt tiltották be a vörösfülű ékszerteknősök behozatalát az országba.
Ezt a rendelkezést közel egy éven belül módosították úgy, hogy betiltották a hivatalos árusítását is akár tenyésztő, akár üzlet által.
Azóta több alkalommal módosították az állatvédelmi törvényt, de ezek a kitételek jelenleg is érvényben vannak.

A tartásukkal kapcsolatban viszont nincsen tiltó határozat.

mindig tanul valamit az ember Smile köszönjük, Fürtöske. Egyébként a többi hasonló ékszerteknős árusítását miért nem tiltják? miért csak a vörösfülűét?

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2013.02.01. Pént., 11:33    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Először a hazánkban is őshonos mocsári teknősök veszélyeztetése, és a nagyon sok szabadon engedett vörösfülű ékszerteknős miatt tiltották be a vörösfülű ékszerteknősök behozatalát az országba.
Ezt a rendelkezést közel egy éven belül módosították úgy, hogy betiltották a hivatalos árusítását is akár tenyésztő, akár üzlet által.
Azóta több alkalommal módosították az állatvédelmi törvényt, de ezek a kitételek jelenleg is érvényben vannak.

A tartásukkal kapcsolatban viszont nincsen tiltó határozat.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése MSN Messenger
barbi
Fiatal teknős
Fiatal teknős

HozzászólásElküldve: 2013.01.06. Vas., 13:44    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

betti írta:
Rendben, köszönöm a választ!
Tényleg, semmi személyes, csak nem értettem a dolgot, arról meg semmi infót nem találtam, hogy most itthoni szaporulatot lehet e, ha lehet, kell e engedély, vagy hogy is van ez.
Gondoltam egyszerűbb itt megkérdezni, mint böngészgetni mindenféle jogi szövegeket.
Természetesen nem feltételeztem, hogy tiltott tekiket árulna itt bárki, csak nekem ez nem világos, hogy mit is jelent, meg így elég értelmetlen is a tiltás szerintem. Az itthon szaporítottat ugyanúgy szabadon lehet engedni, mint a behozottat.
Meg vörösfülű bébikről nem is láttam hirdetést jó ideje (bár biztos van, mindenki tojik a rendeletre), ezért volt a meglepődés.
Köszönöm, hogy válaszoltál, bár akkor tényleg nem értem a rendeletet. Az inváziós fajok visszaszorításának legjobb módja, ha teljesen betiltják őket, egyáltalán nem szabad szaporítani. Ez a rendelet halottnak a csók...

hát igen, tényleg furcsa, de ha azt veszed, még mindig jobb, mint ezrével behozni a teknősöket.

betti
Tojás

Kor: 24

HozzászólásElküldve: 2013.01.04. Pént., 22:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Rendben, köszönöm a választ!
Tényleg, semmi személyes, csak nem értettem a dolgot, arról meg semmi infót nem találtam, hogy most itthoni szaporulatot lehet e, ha lehet, kell e engedély, vagy hogy is van ez.
Gondoltam egyszerűbb itt megkérdezni, mint böngészgetni mindenféle jogi szövegeket.
Természetesen nem feltételeztem, hogy tiltott tekiket árulna itt bárki, csak nekem ez nem világos, hogy mit is jelent, meg így elég értelmetlen is a tiltás szerintem. Az itthon szaporítottat ugyanúgy szabadon lehet engedni, mint a behozottat.
Meg vörösfülű bébikről nem is láttam hirdetést jó ideje (bár biztos van, mindenki tojik a rendeletre), ezért volt a meglepődés.
Köszönöm, hogy válaszoltál, bár akkor tényleg nem értem a rendeletet. Az inváziós fajok visszaszorításának legjobb módja, ha teljesen betiltják őket, egyáltalán nem szabad szaporítani. Ez a rendelet halottnak a csók...
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Anu
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Kor: 26

HozzászólásElküldve: 2013.01.04. Pént., 21:05    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

betti írta:
Úgyhogy mostmár kötekedni akarok: hogyan lehet hirdetni egy 2010 óta tiltott faj újszülött példányait??
Mert ugye gondolom úgy van, mint a vörösfülűnél, hogy agyoncsapni nem kell a már meglévőt (nyilván), de szaporítani nem lehet. Mivel a hirdetés nyilvánvalóan nem felnőtt teknősökről szól, érdekelne eme anomália magyarázata.

barbi írta:
Egy soros válaszban ne várj megváltást. Én úgy tudom, hogy behozni tilos az országba, de itthon tenyészteni a megmaradt állományból még lehet.

2 verzió van: 1. Amit Barbi írt,én is így tudom,ugyan az mint a vörös fülű,behozni már nem szabad,de itthoni szaporulat utódait,még szabad tartani. 2. Ugyanúgy ahogy árulnak rengeteg szárazföldit,CITES engedély nélkül. Mindig lesznek olyanok,akiket nem érdekel,mihez milyen engedély szükséges! De ismétlem Acer esetében,1. verzióról beszélünk tudtommal,2.-es pont csak azért hogy érezd,ilyesmin sajnos nem muszáj meglepődni. Viszont fórumon ha tiltott fajt árulnak,vagy hazánkban tartható engedély köteles teknőst papírok nélkül,azt úgyis leszedjük! Wink Anu
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
betti
Tojás

HozzászólásElküldve: 2013.01.04. Pént., 11:46    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Megtaláltam a kormányrendeletet, tenyészteni és árusítani is tilos, kb. mint az ékszerteknős.

Link:http://www.complex.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1000041.KOR

Szöveg:

1. számú melléklet a 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelethez

Az ország őshonos növény-, illetve állatvilágára ökológiai szempontból veszélyes fajok

A. Halak

1. Amurgéb (Perccottus glehni),

2. Kígyófejű halak (Channa spp., Parachanna spp.) összes faja,

B. Kétéltűek

1. Amerikai ökörbéka (Rana catesbeiana),

2. Keleti unka (Bombina orientalis),

C. Hüllők

1. Aligátorteknős (Macroclemmys temminckii)

2. Díszes ékszerteknős (Chrysemys picta)

3. Keselyűteknős (Chelydra serpentina)

4. Vörösfülű ékszerteknős (Trachemys scripta elegans) - a 15 cm-nél kisebb páncélhosszúságú példányok

D. Madarak

Halcsontfarkú réce (Oxyura jamaicensis)

E. Emlősök

1. Amerikai nyérc (Mustela vison)

2. Észak-amerikai mosómedve (Procyon lotor)

3. Kanadai hód (Castor canadensis)

4. Kanadai vörösmókus (Tamiasciurus hudsonicus)

5. Közönséges szkunk (Mephitis mephitis)

6. Nyestkutya (Nyctereutes procyonoides)

7. Nutria (Myocastor coypus)

8. Szürke mókus (Sciurus carolinensis)

9.69 Amerikai rókamókus (Sciurus niger)

10.70 Csinos tarkamókus (Callosciurus erythraeus)

11.71 Japán mókus (Sciurus lis)

Úgyhogy mostmár kötekedni akarok: hogyan lehet hirdetni egy 2010 óta tiltott faj újszülött példányait??
Mert ugye gondolom úgy van, mint a vörösfülűnél, hogy agyoncsapni nem kell a már meglévőt (nyilván), de szaporítani nem lehet. Mivel a hirdetés nyilvánvalóan nem felnőtt teknősökről szól, érdekelne eme anomália magyarázata.
Vissza az elejére
betti
Tojás

HozzászólásElküldve: 2013.01.04. Pént., 11:37    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Értem, lehet hogy tényleg így van.
Valaki hátha tud biztosat, mert már tényleg kíváncsi lettem Very Happy
Mert a vörösfülű ékszerteknőst legjobb tudomásom szerint szaporítani se lehet (nyilván más okok miatt ----> szabadon engedik, és elszaporodik)
Hátha valaki tudja, mi az igazság!
Vissza az elejére
barbi
Fiatal teknős
Fiatal teknős

HozzászólásElküldve: 2013.01.03. Csüt., 21:57    Hozzászólás témája: Re: díszes ékszerteknős eladó Hozzászólás az előzmény idézésével

betti írta:
acer írta:
Díszes ékszerteknős bébi eladó (belli alfaj).
ár 10.000 huf
Budapest 06306547450

A kisteki honlapján olvastam, hogy M.O.-on ennek a fajnak az árusítása nem legális. Félrevezettek volna?
Belinkelem az ottani választ:http://kisteki.andocsi.hu/vendegkonyv.php?page=126

1254-es hozzászólás:
Kisteki - SiteAdmin 1254 2012.10.29. 18:29:11
Sziasztok!

Timuska: Igen, szinten állandóan van.
marijja: Az összes díszes ékszerteknős faj be van tiltva Magyarországon.
NMY: Igen volt, de már elfogyott. Várható majd, de még nem tudjuk mikor.
gekkós: Nem tudjuk, hogy tudunk-e szerezni, utánanézünk.

Nem piszkálódni akarok, csak érdekel, mi az igazság.

Egy soros válaszban ne várj megváltást. Én úgy tudom, hogy behozni tilos az országba, de itthon tenyészteni a megmaradt állományból még lehet.

betti
Tojás

HozzászólásElküldve: 2013.01.01. Kedd., 22:57    Hozzászólás témája: Re: díszes ékszerteknős eladó Hozzászólás az előzmény idézésével

acer írta:
Díszes ékszerteknős bébi eladó (belli alfaj).
ár 10.000 huf
Budapest 06306547450

A kisteki honlapján olvastam, hogy M.O.-on ennek a fajnak az árusítása nem legális. Félrevezettek volna?
Belinkelem az ottani választ:http://kisteki.andocsi.hu/vendegkonyv.php?page=126

1254-es hozzászólás:
Kisteki - SiteAdmin 1254 2012.10.29. 18:29:11
Sziasztok!

Timuska: Igen, szinten állandóan van.
marijja: Az összes díszes ékszerteknős faj be van tiltva Magyarországon.
NMY: Igen volt, de már elfogyott. Várható majd, de még nem tudjuk mikor.
gekkós: Nem tudjuk, hogy tudunk-e szerezni, utánanézünk.

Nem piszkálódni akarok, csak érdekel, mi az igazság.
Vissza az elejére
ivannorbi
Tojás

Kor: 36

HozzászólásElküldve: 2010.11.04. Csüt., 23:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A jelenlegi szabályozás kivonata:

1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről:

24/F. § Az ország őshonos növény-, illetve állatvilágára ökológiai szempontból veszélyes, külön jogszabályban meghatározott állatok kedvtelésből való tartása, szaporítása és forgalomba hozatala tilos. A tilalom megszegésével tartott állatot az állatvédelmi hatóság elkobozza, majd gondoskodik az állat tulajdonjogának átruházásáról, ha ezt jogszabály kizárja vagy az eredménytelen, az állat végleges elhelyezéséről. Ha az állat végleges elhelyezése csak rendszeres költségráfordítással biztosítható, a korábbi tulajdonos a jogsértés súlyától, ismétlődésétől függően legfeljebb 12 hónapra jutó költség fizetésére kötelezhető. Az elhelyezés eredménytelensége esetén az állat életét megengedett módon ki lehet oltani.

48/B. § A 24/F. §-ban foglalt tartási tilalom nem vonatkozik a külön jogszabályban foglaltak szerint - az állatvédelmi hatóságnak - bejelentett állatokra. A bejelentésben meg kell jelölni az állat tulajdonosának vagy az állat tartójának nevét, címét, valamint az állat azonosítását szolgáló adatokat és az állat tartási helyének adatait. A bejelentett adatokról az állatvédelmi hatóság nyilvántartást vezet.

41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról

2. § (3) Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény (a továbbiakban: Ávtv.) 24/F. §-ának hatálya alá tartozó, az ország őshonos növény-, illetve állatvilágára ökológiai szempontból veszélyes állatfajok listáját az 1. számú melléklet tartalmazza.

18. § (3) Az Ávtv. 48/B. §-a szerinti adatokat az állattartó 2010. október 31-ig köteles bejelenteni a területileg illetékes környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőségnek.

1. számú melléklet a 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelethez: Az ország őshonos növény-, illetve állatvilágára ökológiai szempontból veszélyes fajok:
C. Hüllők
4. Vörösfülű ékszerteknős (Trachemys scripta elegans) - a 15 cm-nél kisebb páncélhosszúságú példányok
Vissza az elejére
Hoppancs
Tojás

Kor: 29

HozzászólásElküldve: 2010.06.24. Csüt., 16:39    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

okoska írta:

a sárgafülü már képtelen Mo-n a szabadban szaporodni, így annál nem baj, ha kikerül a szabadba, élhet élete végéig és kész, nem jelent veszélyt a mocsári teknősökre.

Ezt nem értem...A sárgafülű miért nem tud a szabadban szaporodni???

Amúgy csak ámulok, miket tudok meg itt...Akkor ezért nem nagyon találkozom már a boltokban a vöröskékkel...
Vissza az elejére
bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

HozzászólásElküldve: 2010.01.13. Szer., 10:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ez sajnos igaz Kínára. Most olvastam egy cikket melyben leírták, hogy egy piacon (inkább kisebb piac mint nagyobb) egy nap 3000 teknőst számoltak meg amely 14 fajhoz tartozott.

Sok olyan volt benne amelyet már felvettek a CITES I. kategóriába.

kurtzoli
Tojás

Kor: 31

HozzászólásElküldve: 2010.01.13. Szer., 9:12    Hozzászólás témája: Hazaköltözés teknőssel Hozzászólás az előzmény idézésével

Köszi. Igazi művészet lesz itt olyan állatorvost találni aki nem röhög az arcomba, mert itt a teknős nincs nagyon állatszámba véve. Néztem egy természetfilmet oroszországról és a kamcsatkai részben volt szó a kínaiakról is és egy (pontosan nem tudom már melyik) lágyhéjjú tekiről volt szó ami mindenhol védet, mert kihalni készül, hm ... ilyenekbő itt minden nap friss tekiket látot a hentesnél ........... Confused Crying or Very sad
bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

HozzászólásElküldve: 2010.01.13. Szer., 8:14    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ha elintézel minden állatorvosi papírt Kínában akkor minden további nélkül haza tudod hozni. De azt ott kell megtudnod, hogy milyen papírokkal engedik fel a repülőre
kurtzoli
Tojás

Kor: 31

HozzászólásElküldve: 2010.01.13. Szer., 6:46    Hozzászólás témája: Hazaköltözés teknőssel Hozzászólás az előzmény idézésével

Hahó

Jelenleg kínában élek és van két vörösfülűm. Az egyiknek valami baja van, de majd azt másik részlegben taglalom. Az a kérdés, hogy ha augusztusban hazaköltözöm, haza tudom-e vinni őket vagy itt kell hagynom ... ?

okoska
Tojás

HozzászólásElküldve: 2009.06.27. Szomb., 11:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Momóka írta:

Én úgy vettem észre, hogy itt jópáran tartanak vörösfülűeket, és érdekelne, hogy ki mit tud erről a szerintem igen eltúlzott jogszabályról.

Igen, pár évvel ezelőtt rengetet változat volt a "Jereváni rádió" hírei alapján.
Laughing

A jogi helyzet a tipikus példája az államigazgatási gondolkodásnak.

Mivel a témát részletességében nem ismerem, nem megyek bele, csak a gondolatmenetet próbálom érzékeltetni - egyben kihazsnálom az alkalmat a nick nevemnek nevet adó rajzfilm figura leereszkedő stílusának az érzékeltetésére.
Laughing

A kiindulási helyzet:
Beindul a szabad piac, a hobbiállatokat tartók egyre "egzotikusabb" állatokra vágynak. Az egyik legsikeresebb kereskedelmi cikk a vörösfülü ékszerteknős lesz, mert könnyen szaporítható, eleven, bírja a klímát világszerte. Emellett első pár évben nagyon apró, "mozgó ékszer", gyerekek kedvence.

Következménye:
Egyre jobban elterjed, és egyre jobban kialakul a gyakorlat, hogy a pár éves példányt kiteszik a szabadba és vesznek helyette picit. A vörösfülü túlélőképessége jó, így Magyarországon elkezdi kiszorítani az őshonos mocsári teknőst.

Teendő:
Megvédeni a mocsári teknőst. Ez a természetvédelem keretében képzelhető el, ennek feltétele, hogy több éves, tudományosan és jogilag bizonyított kutatási eredményekkel dokumentálva bizonyítani kell, hogy
ad.1 a mocsári teknősök korábban merre és mennyien voltak, miylen életmódjuk volt
ad.2 jelenleg merre és mennyien vannak, milyen a jelenlegi életmódjuk
ad.3 bizonyítani az életmódváltás és populáció változás okait
ad.4 bizonyítani, hogy ennek egyértelmű oka a vörösfülü ékszerteknős megjelenése
(ehhez több éves adatokkal bizonyítani, mikor, hol jelentek meg a szabadban vörösfülőek, hogyan szaporodtak, stb. stb.)
ad.5 ezt követően nemzetközi diplomácia és jog szabályai alapján az ENSZ keretében felvetni a jogszabályok módosításának lehetőségét.
ad.6 alig 5-10 év alatt lefolytatni a szakmai vitákat, elkészíteni a jogszabály módosítás tervezetet
ad.7 alig néhány év során lefolytatni a "szabad kereskedelem elleni támadás" és hasonló vitákat, stb. stb.

Nem folytatom a menetet, látható, hova ment volna.

Jött az államigazgatási megoldás:
A védetté nyilvánitás jogilag megnehezíti, illetve tiltja a védett állatok kereskedelmét, a védett állatok felvétele a nyilvántartásba jogilag nagyon gyorsan megy, ezt választották.

Eredmény:
A vörösfülü ékszerteknős nemzetközi kereskedelme tiltott lett. Ettől kezdve megszűnt a nyereséges tevékenység, azaz 10 Ft-ért veszi külföldről darabját és 500-ért adja, ezért nem árusitják. Helyette ott a többi teknősfaj, sárgafülü, tarajos, stb. amelyek lényegében ugyan ilyenek, annyi a különbség, hogy lényegesen nehezebben szaporíthatóak, illetve a sárgafülü már képtelen Mo-n a szabadban szaporodni, így annál nem baj, ha kikerül a szabadba, élhet élete végéig és kész, nem jelent veszélyt a mocsári teknősökre.

Azaz nyugodtan lehet vörösfülü ékszerteknőst árusitani, a tenyésztőnek egyszerűen regisztrálnia kell magát, hogy valóban tenyésztő, és bizonyítania kell, hogy mikor, mely boltnak mennyit adott el, és kész.
Egészen egyszerűen azért nem csinálják, mert ettől kezdve adózás veszélye belép, és ekkor már "nem éri meg" a láncot fenntartani.

Marad a "haveri" értékesítés, hogy a kereskedő csak anynit vesz át, amennyit biztosan és gyorsan el tud adni, nem kell tartania attól, hogy kap egy ellenőrzést, és igazolnia kell, kitől, mikor, mit vett át és mikor adta el, stb.

Magyarul: pénzről van szó - illetve mentalitásról, állattartás iránti felelősségről, stb. stb.

Na, kiokoskodtam magam, mentségemre szolgáljon, nem a magam eszéből, hanem pár év alatt felszedett információk alapján, és most, hogy fellendítettem a fórum forgalmát, megyek foglalkozni a teknősökkel is. Laughing

_
Vissza az elejére
Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2009.06.10. Szer., 17:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Az árusítással kapcsolatban végtelen egyszerű a magyarázat.

Majdnem mindegyikben lehet néha kapni, csak keveset, és ritkán! Shocked
Csak amikor éppen nincsen, azt mondják, amit neked is mondtak, hogy nem lehet árusítani.
Ugyanis a dolog nagyon egyszerű!
Hivatalos behozatala tilos!
Nem tudok az országban hivatalos tenyésztőről, amelyik vörösfülű ékszerteknősöket tenyésztene, tehát a kicsik eladásakor számlát adna.
Ha már behozni nem lehet, nagy valószínűséggel a tenyésztésére sem adnának engedélyt.
Ha viszont valaki bevisz az üzletbe egy-két pici vörösfülűt eladásra, cca. 1000 - 1500.- FT.-ért veszik be, de természetesen erről nincs papír (!!!!)
És egy, vagy két darab még elmegy, de ha 20-50 db-ot vinne valaki .....
(én is vittem már nem egy esetben pár darabot, amikor több lett, mint amennyit kértek ismerősök)
Tehát ha eladja mondjuk 2500 - 3000.- Ft.-ért, az neki tiszta adózatlan bevétel. Laughing
És ha egy, vagy két darabot ad el, még elmegy, de ha 10-20-50 db-ot adna el ..... esetleg rendszeresen lenne nála nagyobb létszám .... APEH-ot biztos érdekelné a dolog Laughing

Még jó, hogy nem ellensége önmagának! Razz

Momóka
Tojás

Kor: 30

HozzászólásElküldve: 2009.06.10. Szer., 12:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A jogszabály jogosságával nem vitatkozom, az én tippem az volt, hogy szegény faj a kihalás szélére került, de Fürtöske felvilágosított, hogy a mocsári teknősök kerülhettek volna a kihalás szélére, ha nem hozzák ezt a jogszabályt. Így azt gondolom, hogy ez így rendjén van. Bár lehet a módszerekkel én vitatkoznék.
1. A jelek szerint azok akikre vonatkozik félreértelmezik a jogszabályt, így inkább nem is árusítanak. (Bár nekem a magyar népet ismerve elég érdekesen hangzik, hogy valamit annyira be akarnak tartani, hogy inkább a feltételezést is elkerülik messze).
2. A Kisteki tulajával beszéltem erről a témáról egy picit személyesen. Elmondta, hogy őneki szokott lenni, ugyanis van egy ismerőse, akinél minden évben 200 tojás (!!!! Shocked ) kel ki és egyszerűen nem tud a rengeteg kisteknőssel mit csinálni. Hiába megy be egy-egy állatkereskedésbe, nem veszik át, mert hogy a kereskedők úgy tudják, nem értékesíthetik a hazai állományt sem. Így azért belegondolni a 200 kicsi sorsába elég elkeserítő..... És pusztán egy rosszul értelmezett jogszabály miatt?! Aztán jön a képbe az én barátnőm, aki a 200-ból szeretett volna kettőt magához venni és felnevelni. De nem tudta, hogy kihez kellene fordulnia. És akkor még mindig ott van 198 teknőc akik úgy indulnak neki ennek az életnek, hogy ki tudja hova sodródnak, de emellett ki tudja hány olyan teknőctartó van aki csak azért nem vörösfülűt választott, mert nem tudta beszerezni.....

A felelősség, amivel egy kisállat örökbefogadása jár, nagy. Ezt nem vitatom én sem. Pont ezért jó hogy vannak szabályozások. De könyörgöm, valaki elmondaná, hogy mért nem lehetett például a csipes megoldást alkalmazni (amit ha jól tudom az összes szárazföldi teknősnél alkalmaznak) vagy például az engedélyeztetést, amit az ún. veszélyes teknősöknél (aligátorteknős, keselyűteknős) vezettek be?

Chelona, pont az bajom, hogy nem lehet SIMÁN hozzájutni vörösfülű ékszerteknősökhöz. Kell ismerni valakit, aki ismer valakit, aki tudja, hogy valakinek vannak eladásra váró teknőcei. De általában az aki most vág bele először, az egészen biztos, hogy nem ismeri azt a valakit..... Sad

Fürtöske
, köszönöm! Már a neve alapján sikerült rálelnem a neten erre a szabályra. El fogom szépen apránként olvasni, de így első olvasatra (hacsak nem módosították 2002 óta) az "itthoni szaporulat árulása" nem lenne tilos. Kár hogy ezt annyira kevesen tudják, és az se nagyon mondja a másiknak aki tudja...... Ez elkeserítő. Sad
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése MSN Messenger
Chelona
Fiatal teknős
Fiatal teknős

Kor: 32

HozzászólásElküldve: 2009.06.09. Kedd., 22:32    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Viszont itthoni szaporulatot lehet árulni, szóval simán hozzá lehet jutni. Amúgy én egyetértek a jogszabállyal, mert sem az importálásnak ("lefagyasztva") nem vagyok híve, sem a mocsári teki veszélyeztetésének.
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2009.06.09. Kedd., 20:05    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

2002. december 20-án a Magyar Közlönyben megjelent a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény (CITES) új végrehajtási rendelete (271/2002. (XII. 20.) Korm rendelet).

Értelmezési magyarázat ......

" ... Nem adható importengedély olyan fajok példányainak behozatalára, melyek - a tudomány jelenlegi állása szerint - a fogságban való tartást nem tűrik, illetve olyan esetben, amikor a más jogszabályokban (veszélyes állatok, védett állatok, állatkerti állatok tartását szabályozó rendeletek) meghatározott tartási feltételek nem biztosítottak. Nem engedélyezhető azon fajok behozatala sem, melyek ökológiai veszélyt jelenthetnek a hazai vadon élő élővilágra. Jelenleg madárfaj nem szerepel a listán, de pl. a vörösfülü ékszerteknős (Trachemys scripta elegans) ezentúl nem hozható be az országba. .... "

A rendelet a melléklettel együtt:
http://old.safariclub.hu/sci_tartalom/271-2002.htm

2§ (1)
b) ....
bd) ....

Momóka
Tojás

Kor: 30

HozzászólásElküldve: 2009.06.09. Kedd., 15:42    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Köszönöm, Simson! Gyors voltál! Very Happy

Leszögezem hogy nem vagyok ékszerteknős tartó, én csak egy barátnőmnek szerettem volna segíteni, amikor valóban szembesültem ezzel a jogi szabályozás okozta problémával.

A barátnőm a kisebbik fiának szeretett volna születésnapjára (nem annyira kicsi, olyan 12-13 éves, ha jól tudom Embarassed) két kicsi vörösfülű ékszerteknőst venni. Korábban neki már volt, de már jópár éve nem tart teknőcöket (viszont kutya, macska, papagáj meg még mittomén micsoda szerzeményeket lelkesen gyűjt! ) Elláttam legjobb tudásom szerint néhány jótanáccsal, és a fórum elődjét is lelkesen hirdettem neki (holott akkor már a karbantartás ki volt biggyesztve! Confused) Meg hát kérdezősködtem, hogy hol lehetne ilyen teknőcököt beszerezni, és bár olvastam róla, hogy van valami szabályozás rájuk nézve, nem foglalkoztam ezzel annyira (hiszen nem érintett). Én konkrétan a Kistekiben érdeklődtem, ahol a tulaj maga mondta el, hogy a kereskedők tévhitben élnek ezért nem merik árulni ezt a fajt. Úgy tudják, hogy tilos mindennemű "értékesítésük". Ő elmondta, hogy nem tilos, csak importálni nem lehet őket. A belföldi tenyészet értékesítése megengedett.

A jövő hónap végén lesz a kisfia szülinapja, és azt is elárulom, hogy a tekik érkezéséről tud a srác, sőt már karácsony óta lelkesen készül az érkezésükre! Nem régiben újra rákérdeztem a barátnőmnél, hogy hogy áll az utánjárásokkal, és elmondta, hogy a kereskedő ahol szokott vásárolni, nagyon lelkesen lebeszélte a vörösfülű ékszerteknős vásárlásáról mondván, hogy nem lehet árusítani se már.

Én úgy vettem észre, hogy itt jópáran tartanak vörösfülűeket, és érdekelne, hogy ki mit tud erről a szerintem igen eltúlzott jogszabályról. A véleményeket is meghallgatnám, mert bennem most igazi kettősség dúl.
A délelőtt folyamán beszéltem egy keveset Furtoskével, akinek köszönöm, hogy kicsit rávilágított a problémára a fajjal kapcsolatosan, de azért vannak itt érvek és ellenérvek. Nem vagyok ékszerteknőstartó, de azért azt mindenképpen elkeserítőnek tartom, hogy két ilyen nagyon hasonló faj között ekkora különbséget tesznek. Az egyiknek úgy mond van esélye egy országon belüli remek populációt létrehozni, míg a másikat ezzel én úgy érzem, hogy elzárják a fajfenntartás lehetőségétől (tekintve hogy kintről nem lehet be, és gondolom bentről se ki), és a lelkes kis teknőstartókat a "jól értesült" vagy "nem jól értesült" kereskedők lebeszélik a választásukról. (Engem is ráakartak beszélni más iszapteknősfajra. Csak én annyira makacs öszvér vagyok, hogy a kereskedők rémálma lehetnék!)
Ami a jogszabály mellett szól, az talán annyi, hogy a kis állatokat megkíméli a rosszultartástól egy szűk kis akvaterráriumban egy koszos vagy éppen "túl tiszta"állatkereskedésben.

Minden észrevételnek, információnak és megjegyzésnek örülni fogok!
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése MSN Messenger
Simson
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Kor: 21

HozzászólásElküldve: 2009.06.09. Kedd., 14:09    Hozzászólás témája: Törvények, szabályok Hozzászólás az előzmény idézésével

Ide várjuk az ékszerteknősök tartására vonatkozó szabályokkal kapcsolatos hozzászólásokat.
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Ékszerteknős (Trachemys scripta) Időzóna: (GMT +1 óra)
1 / 1 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.
Csatolhatsz fájlokat ebben a fórumban
Letölthetsz fájlokat ebből a fórumból