Tartalomjegyzék TeknősFórum - Teknőstartók fóruma

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok  AlbumAlbum   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

szemek problémája, vitaminhiány, száraföldön tartózkodás
Ugrás a köv. oldalra: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Betegségek
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

Nem: Nem:férfi
Kor: 38

HozzászólásElküldve: 2015.02.26. Csüt., 10:24    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Semmi gond, majd figyelünk, ezt meg rakd át nyugodtan. Wink
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Anu
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Kor: 29

HozzászólásElküldve: 2015.02.26. Csüt., 10:15    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Uraim! Most megint én leszek a közösség romboló,pedig nem ez a szándékom,de ha valamibe ennyire kezdtek belemerülni,nem folytatnátok máshol? Ez előbb beleférne a törvények-szabályozások témakörbe szerintem,vagy akár létre hozunk az offban egy "csevegő" topicot és ott mehet minden szabadon. Tudom,hogy nem lehet azt ha egy téma kapcsán felmerül egy másik,egyből átugrani a megfelelő topicba,mert követhetetlen volna,de ha már a fórum témák szerint épül fel - ami szerintem nem rossz dolog,mert különben káosz meg anarchia volna - xD akkor ha a 2. 3. x.-edik hosszabb komment megszületik,egy nem oda illő témában,légyszi váltsatok topicot. Mi meg ha látjuk ezt,az előzmény kommenteket (ha feltűnően sok van vagy hosszúak,párból még nem lesz világvége...) áthelyezzük oda ahova ugrottatok,és egy " Folytatás az xy topicban " megjegyzéssel linkeljük az adott témát. Üdv,Anu
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.02.25. Szer., 0:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Egyet kihagytam: a (hobbi)tenyésztők felelősségét, akik nem gondolnak bele, milyen káros kis állatokat "termelni" szórakozásból vagy csekély haszon reményében, de túlkínálatot teremtenek a piacon, ami letöri az árakat, és szélesíti azon vásárlók rétegét, akik ad-hoc jelleggel, felkészületlenül vásárolnak be. Az állattenyésztés nem játék.

Igazad van, a kereskedők képzettségének, és a veszélyes állatok tartásának normális szabályzása tényleg fontos lenne. Meg az EU-s jogszabályok értelmes harmonizációja.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Ilony
Fiatal teknős
Fiatal teknős

Kor: 36

HozzászólásElküldve: 2015.02.25. Szer., 0:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Egyet értek veled,DE az állam igenis szabályozzon!
-kereskedő ne lehessen képzetlen(,mint előbb írtam volt erre törekvés)
-nagyon sok állatot nem szabadna árulni( veszélyes,nagyra nő,ritka faj stb.)
-ua.ezeket az állatokat bizonyos feltételek megléte mellett igenis lehessen tartani ha az oktató jellegű vagy a tulaj megfelelően képzett tapasztalt.
Ezt nem lenne lehetetlen korlátozni.

Még sorolhatnám,de az a probléma,hogy a törvények bizonyos szempontból túl elnézők,másrészt túl szigorúak és az eu-s szabályozás még csak tovább rontott a helyzeten mind a két téren.
Crying or Very sad
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.02.24. Kedd., 22:21    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ilony írta:
Sokkal nagyobb a felelőssége egy kereskedőnek,mint azt bárki gondolná.
Szerintem egy jó díszállat kereskedésnek anyagilag totál mínuszosnak kellene lennie állateladás szempontjából.
Nem megerősíteni,legfőképp nem rábeszélni kéne a vevőket hanem felhívni minden negatívumra a figyelmüket.
Én mindig velük álltam harcba mert nem elég,hogy totál sötétek egy csomó dologhoz,de még profiként is állítják be magukat mindenben.

Elég mélyen gyökerezik ez a probléma. Szerintem egy jó díszállatkereskedésnek komplex megoldásokat kellene kínáliuk, illetve specializálódniuk. Nos, ennek épp az ellenkezője tapasztalható a piacon, azok a boltok maradnak meg, amik felhíznak, mint egy disznó vagy átmennek netes "nagykereskedésbe". Senki nem motivált abban, hogy (igazán) jó szolgátatást adjon, csak a bevételoptimalizálás a lényeg. Pedig minél szélesebb a kínálatuk, annál gyengébb az egész építmény. Már a plázás nagy boltok sincsenek a helyzet magaslatán, de ezek a fressnapf-féle förmedvények a legkártékonyabbak az állattartási hobbinak. Egy az, hogy nem tudnak emberközpontú kiszolgálást és szaktanácsadást adni, de bóvli (vagy legalábbis erősen változó minőségű) az árukészletük (a minőség alá van rendelve az árnak), olcsónak vannak hirdetve, miközben az áruk többsége drágább, mint máshol. Tipikus Teszkós Trükk: odamész az "akciós" kimért kutyakajáért, aztán mellé még veszel pár kiegészítőt a piaci átlagár felett, és észre sem veszed, hogy többet költöttél, mint egy kisboltban.

A kisboltosok meg csak úsznak az árral, senki nem tervez előre, a túlélésért küzdenek a nagyhalak miatt. Ha gondolkodnának, akkor pár lehetőség azért adott lenne nekik is, hogy fennmaradjanak a felszínen, sőt prosperáljanak is valamicskét. Először ismeretet kellene terjeszteni, közösséget építeni, saját termékeket kínálni (nem feltétlenül gyártani). Ha vennék a fáradtságot, és megtanítanák az embereknek, hogy mi a helyes út, akkor el lehetne tolni a piacot a jobban felépített akváriumok, terráriumok felé, ami plusz bevételt jelent. Nehéz út ez, de szerintem nincs más opció, nincs kolbászból a kerítés. Nem abból kéne egy üzletet fenntartani, hogy tucatjával adom el az ezerforintos kisállatokat, mintha csak rágógumik lennének, aztán ha megdöglik, úgyis jön a vevő újat venni. (Tisztelet a kivételnek).

A másik oldalon ott van az állattartók felelőssége is, akik nem olvasnak utána, nem mérik fel az anyagi felelősségük mértékét, csak hirtelen felindulásból veszik az általuk ismeretlen állatfajtákat, lesz-ami-lesz alapon. Ezzel nyomást gyakorolnak a kereskedőkre is, így zárul be a kör.

Aztán van mégvalami: ugyan nem az állam dolga a szabályozás, de egy használható állatvédelmi törvény sokat segítene. Ne legyen szabad felkészületlenül még egy hangyát se tartani. Legyen nehézségi fokozat szerint szaktudáshoz, így engedélyhez kötve az állattartás. Sajnos, amíg az emberek képtelenek a minimumnak is megfelelni, ne dönthessenek egy élet felett. Fel kellene értékelni az állati élet fontosságát, így a "jogaikat" is. Pont.

Lényeg a lényeg, támogatni kell a kisebb boltokat, de keményen nyomni kéne nekik a kritikát, ha valamit bénán csinálnak. Aztán a szülőknek felelősséget kellene tanítani a gyerekeiknek, akik majd kevésbé fognak rossz döntés hozni felnőttként, és talán jobbat tanítanak a saját gyerekeinek is, stb. Lassú folyamat ez, de van értelme küzdeni érte...
Vissza az elejére
Ilony
Fiatal teknős
Fiatal teknős

HozzászólásElküldve: 2015.02.24. Kedd., 20:25    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sokkal nagyobb a felelőssége egy kereskedőnek,mint azt bárki gondolná.
Szerintem egy jó díszállat kereskedésnek anyagilag totál mínuszosnak kellene lennie állateladás szempontjából.
Nem megerősíteni,legfőképp nem rábeszélni kéne a vevőket hanem felhívni minden negatívumra a figyelmüket.
Én mindig velük álltam harcba mert nem elég,hogy totál sötétek egy csomó dologhoz,de még profiként is állítják be magukat mindenben.
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.02.24. Kedd., 12:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szomorú, de ez a valós helyzet. Nap, mint nap küzdünk ellene, sokazor hiábavalóan, mert egyetlen felvilágosult teknőstartást hirdető emberrel szemben száz kisállatkeresekedő és régi módszerekben ragadt ember van, akik adják tovább a sok baromságot. Olyan ez, mint a zombiharapás Smile
Az se segít, hogy tucatnyi Facebook csoport van, némelyik megkérdőjelezhető tapasztalattal, és ezekkel arányosan csökken az esély, hogy az ujdonsült hobbista értelmes segítséget kapjon. Sajnos a többség ezek közül azt választja, ahol vagy sok a cukiskodó napi képes poszt, vagy a neki kényelmesebbnek tűnő megoldásokat ajánlgatják. Ilyenkor az egyszeri teknőstartó megörül, hogy tényleg nincs semmi dolga, plána ha ezt már más is megerősítette, lelkiismeret fudalása se lesz. Bezárult a kör. Ezért (lenne) fontos egy nagyon jól működő, központi fórum, ahol összpontosulhatna a tudás. Ehhez mind több elhivatott, tapasztalt ember kellene, meg dgy csipetnyi marketing (nem feltétlenül pénzköltésre gondolok).
Vissza az elejére
HJani
Tojás

Kor: 30

HozzászólásElküldve: 2015.02.24. Kedd., 9:28    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sajnos a saját tapasztalatom is az, hogy abszolút nincs benne a köztudatban ezeknek az állatoknak a helyes tartása!
Az egy dolog, hogy a kereskedésben csak akkor kérdezték, hogy uv lámpám van-e mikor már beteg lett a teknős...fogjuk rá, hogy nem az ő dolguk tájékoztatni a leendő állattartókat. Mondjuk szerintem felelősséget kellene vállalniuk érte és legalább rendesen tájékoztatni a vásárlókat, hogy mit szeretnének venni. Ehelyett én is megkaptam a teknőst amire rámutattam egy műanyag dobozban, becsomagolták, hogy útközben ne fázzon meg, illetve megkérdezték milyen messzire viszem. Se a világítás, se az akvárium mérete szóba sem került...értem én, hogy ebből élnek és el kell adni a többit is valakinek...
Persze sok cikket elolvastam a neten, ami a teknőstartásra vonatkozik, viszont az ilyen "általános leírásokban" sem találkoztam pl. világításigénnyel. A legtöbb helyen a táplálásról és az akvárium méretéről írtak, de melegedőhely kialakításról, vagy uv fény igényről csak akkor olvastam mikor már célirányosan a betegségekre meg az uv hiányra kerestem...
Ráadásul bárki akivel beszéltem a témáról úgy nézett rám, mintha a Marsról jöttem volna mikor az uv lámpáról, meg a 2-300 literes akváriumról beszéltem...mert az van a köztudatban, hogy egy vödör vízben is jól megvan a teknős!
Szerintem nem az a baj, hogy 10-20éve így tartották/tartottuk ezeket az állatokat! Én abban látom a problémát, hogy a köztudatban még mindig ezek a hibás tartási módszerek vannak!
Vissza az elejére
Ilony
Fiatal teknős
Fiatal teknős

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. Vas., 18:42    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szerintem te teljesen félre értelmezed az egészet.
Ez részünkről(ha mondhatom így) egy őszinte vallomás.
Több évtizeden keresztül ezrével özönlöttek az országba és világ szerte az ékszerteknősök és kikelésük pillanatától irdatlan körülmények közt éltek.
Akik túlélték az ide vezető utat és "szerető" kis gazdira találtak sem voltak jobb helyzetben,mint elpusztult társaik mert az újdonsült teknős tulajok nem tudtak semmit ( tiszt. a kiv.) a tartásukról.
Ma annyiból jobb a helyzet,hogy aki akar az legalább helyesen tájékozódhat.
Én gyerek fejjel ha kaptam egy tippet,hogy pl.a marha szív nagyon jó takarmány akkor mindent megmozgattam,hogy szerezzek.
A teknőseimet ilyen rossz ötletek miatt öltem meg!

A mocsári teknősöket alig pár száz éve moslékban tartották.
Az idő elszaladt,de a teknősökről kialakult kép,miszerint mindent kibírnak semmit sem változott.
Vissza az elejére
domonkos
Fiatal teknős
Fiatal teknős

Kor: 37

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. Vas., 12:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Idézet:
aki egy kb 20*30as akváriumban élt, annyi vízben ami alig fedte el a páncélját,

Érdekes, hogy hányan természetesnek veszik az efféle borzalmakat....
Én meg azt gondolom, hogy nem annyira kifürkészhetetlen. Igaz, hogy a legnagyobb gondosság mellett is elpusztulhat, máskor meg teljesen érthetetlen, hogy az adott körülmények között nem pusztul el.
Az hogy nem pusztul el néhány hét alatt, még nem jelenti, hogy megfelelően van tartva.
Tudom, hogy nem mondtam semmi újat, de néha felhúzom magamat az ilyesmiken.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
HJani
Tojás

HozzászólásElküldve: 2015.02.21. Szomb., 19:44    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ilony írta:
Szia HJani és Üdv. a fórumon!

Először is részvét a Teki miatt. Másrészről nem tudom megállni,hogy ne jegyezzem meg mennyire körültekintő és milyen jól tájékozott vagy a bejegyzéseid alapján ahhoz képest,hogy kezdő teknős tartó vagy.

Köszönöm szépen, próbálok minél jobban tájékozódni, meg van mögöttem lassan 20év akvarisztika. Azt azért hozzá kell tenni, hogy az általános leírásokon kívül csak akkor olvastam mást, meg kezdtem célirányosan keresni mikor megbetegedett már a teknősöm, így találtam erre a fórumra is.
Még gyerekkoromban nekünk is volt egy vörösfülű tekink, aki egy kb 20*30as akváriumban élt, annyi vízben ami alig fedte el a páncélját, szárított halat meg tubifexet kapott és hosszú évekig megvolt. Napfényt is csak ablakon keresztül kapott.
Úgy kaptam most is a tekit édesanyámtól, hogy régen is el volt egy kis vízben, úgysem kell neki semmi különös...
Szerencsére a másik teknősömnek azóta sincs semmi baja, pedig ugyanazt ették, ugyanott voltak tartva, úgyhogy tényleg kifürkészhetetlenek.
Vissza az elejére
Ilony
Fiatal teknős
Fiatal teknős

HozzászólásElküldve: 2015.02.06. Pént., 13:58    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia HJani és Üdv. a fórumon!

Először is részvét a Teki miatt. Másrészről nem tudom megállni,hogy ne jegyezzem meg mennyire körültekintő és milyen jól tájékozott vagy a bejegyzéseid alapján ahhoz képest,hogy kezdő teknős tartó vagy.

Több,mint 25 éve úgy "végeztem" ki saját ékszereimet,hogy amit tudtam hallottam kaját,mindent beszereztem,persze akkor egy vidéki kisállat kereskedésben még annyit se tudtak a teknős tartásról,mint ma. Ezen felül tágas fűtött,megvilágított helyen voltak,de nem tudtam őket gyerek fejjel megmenteni. A legjobb barátomnak szintén volt két teknőse és egy szűk,koszos sötét helyen gyakorlatilag párizsi koszton kinőtték pár év alatt a lakást.Embarassed
Csak,hogy megnyugtassalak a teknősök útjai mennyire kifürkészhetetlenek....
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.02.05. Csüt., 15:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A választ áthelyeztem a "Világítás" topikba:
http://teknosforum.com/forum/viewtopic.php?p=22234#22234
Vissza az elejére
HJani
Tojás

HozzászólásElküldve: 2015.02.05. Csüt., 14:49    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Köszönöm a segítséget, reggel el is különítettem a teknőst annak alapján amit írtál! Hamarabb is eszembe juthatott volna, hogy így megelőzhető a kiszáradás...
Kértem időpontot az állatorvostól a munkahelyemről, azonban a teki másképp gondolta a dolgot és mire hazaértem sajnos elpusztult.
Ők az első saját teknőseim, úgyhogy eléggé tanácstalan vagyok, esetleg lehetnek ilyen tünetei valami egyéb megbetegedésnek, mint pl a bélelzáródás, vagy valami? Azért kérdezem, mert egyik napról a másikra hagyott fel az evéssel, szerdán még befalt egy csomó halat csütörtökön meg már semmit. Ez ma van 2 hete, ami így, hogy ennyi idő alatt végzetes lett túl gyors lefolyásúnak tűnik.
Ugyanabban a terráriumban, ugyanazon az étrenden a kisebbik teknősöm most is vígan úszkál, meg lesi, hogy adok-e valami nassolnivalót, bár ő kb 1 hónappal később került hozzám, olyan szeptember körül. A két teknős nem ugyanabból a kereskedésből van, aki most meghalt sajnos "nem a legjobb helyről van", szerintem ott sem tarthatták túl jó körülmények között. (ajándékba kaptam, igazából én ott nem szoktam vásárolni, mert nem vagyok róluk jó véleménnyel) Ehhez gondolom csak hozzájárult, hogy nálam sem kaptak se napfényt, se UV lámpát.
A lámpáról csak annyit szeretnék kérdezni, hogy miért kellene a sivatagi változat? Egy mocsaras helyen élő teki szerintem kb hasonló fényviszonyok mellett él, mint az esőerdő. Ha jobb neki az erősebb persze megpróbálom kicseréltetni, csak egyelőre nem látom teljesen át a dolgot. (pedig olvastam a világításról szóló bejegyzést)
Elnézést kérek az értetlenkedésért, és még egyszer köszönöm a gyors segítséget!
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2015.02.05. Csüt., 0:39    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia!

1. AZ UVB lámpa hiánya tényleg D3 vitamin hiányt okozhat, melynek eredménye a "metabolic bone disease". Ennek lehetnek tünetei az általad leírtak.

Sajnos azt az UVB izzót tévesen ajánlották, mert nem teknősnek, hanem erdei állatoknak való, melyek a lobkorona takarásában kisebb UV-sugárzásnak vannak kitéve. Ha teheted, vidd vissza, és cseréld be egy "desert" jelölésűre vagy kérd vissza a pénzt. Én ez utóbbit javaslom, erről bővebben az alábbi cikkben találsz megoldást a választáshoz.

2. A hüllők nagyon lassan mutatják a megbetegedés jeleit, ami sokszor már egy jelentősen előrehaladott állapotban válik nyilvánvalóvá. Ilyenkor nem szabad késlekedni, állatorvoshoz kell menni, aki ért az ilyen állatokhoz. A javulás sem egyik napról a másikra fog megtörténni, hanem sokszor hónapok alatt történik meg. A szárazon tartózkodás már nem túl jó jel, de a fej gyakori letétele, a gyengeség, étvágytalanság és letargia nagyon rossz állapotra utal (pl. alacsony kalciumszint a vérben)!

Ha sokáig marad kint, leáll a veséje a kiszáradástól. El kéne különíteni egy olyan akváriumba, melyben nincs szárazulat, és csak annyi víz van, hogy az aljzaton fekve ki tudja dugni az orrát a vízből. A vízhőfok 27 fok körül legyen. Ügyelj a párolgásra, nehogy a levegőre kerülve leégjen a fűtő. Amíg nem javul, én itt tartanám...

3. A vízbe adagolt vitaminkészítmények helyett fontosabb a jó étrend. A te eseteben ez jónak tűnik, bár a garnélára kíváncsi lennék, pontosan mi is. Nyugodtan kezdj el vízinövényeket is kínálni nekik. A száraztápokat teljesen el kell felejteni, kiegészítésnek inkább földigilisztát, rovarokat nyomj nekik...

Szállítás télen:
hordozgható hűtődobozban, az alján 30 fokos vízzel töltött palackok (kitámasztva), azokon száraz törülközők, rá a teki, felülről is betakarni, doboztető lezár, nem nyitogat útközben.
Vissza az elejére
HJani
Tojás

HozzászólásElküldve: 2015.02.04. Szer., 23:59    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!

Kb augusztus óta vagyok gazdája 2 sárgafülű ékszerteknősnek, akikkel eddig semmi probléma nem akadt, szépen fejlődtek. Elég kicsik még, a nagyobbik is olyan 5-6centi hosszú, a másik kb 1 centivel kisebb.
Azonban a nagyobbik tekink kb 2 hete nem eszik semmit sem, rengeteget van kint a napozón, kb egész nap. A szeme nincs begyulladva, nem sípol levegővételkor a tüdeje, egyéb tünetei nincsenek. Ha erőltetem visszamegy a vízbe, úszkál egy kicsit, nézelődik, motoszkál a vízben, de hamarosan újból kiül a szárazra, sokszor el is alszik ott, bár éjszakára eddig visszament a vízbe. 1-2 napja a fejét is leteszi a kőre, ami eléggé ijesztő.
Az állatkereskedésben ahova járok D vitamin hiányt mondtak ezek alapján, mert az UV fény hiánya miatt nem épül be a szervezetébe.
Sajnos eddig nem volt UV lámpám, normál fénycsővel világítottam nekik.
1 hete vettem Sera reptil rainforest compakt fénycsövet, azóta ezzel világítom a terráriumot, kb napi 8 órát időkapcsolóval állítva (holnaptól 10 órás időtartamra növelem) , de mivel nem sok javulást tapasztaltam tettem a vizébe (mivel egyáltalán nem eszik) Sera reptilin vitamint is, hátha lenne egy kis étvágya, olyan 100-150 grammra saccoltam a súlyát, ennek megfelelően adagoltam a vitamint, ezt 2 naponta tervezem ismételni.
Az állatkereskedésben azt mondták szerintük 1 hét alatt helyre kellene ezeknek hozni a tekit.
Naponta 1szer kapnak enni olyan 70%-ban fagyasztott halat és garnélát felváltva, ezek mellett pedig Sera raffy p vitaminos granulátumot és raffy l szárított rákot, de ezeket igyekszem csak kiegészítésnek adni.
Abban kérném a segítségeteket, hogy szerintetek elegendőek-e ezek a dolgok, vagy állatorvoshoz is el kellene-e vinnem? Nem feltétlenül tenném ki az utazásnak, meg a hidegnek, nameg attól is tartok, hogy a stressztől "felélénkül" és nem fognak rajta látni semmi problémát.
A vizük 25-26 fokos, vízszűrővel, melegítővel ellátva, így kb hetente egyszer takarítom, vasárnap volt teljes vízcserénk. A terrárium félig le van fedve üveglappal, az UV lámba természetesen nem az üvegen keresztül világít, hanem "akadálymentesen".
Előre is köszönöm a válaszokat!
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2014.10.27. Hétf., 2:49    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia! Ugyan itt nem tudunk diagnosztizálni, mert nem vagyunk orvosok, de a probléma súlyosságára fel tudjuk hívni a figyelmet. Hol laksz? Ezt SOS látnia kell egy hüllős állatorvosnak (pl www.exopet.hu), mert a tünetek alapján akár egy fertőzés nyomán kialakult vérmérgezés (septicemia) is lehet. Ezt leginkább a haspáncélon megjelenő vörös folt miatt mondom, de a bőr bevérzéses kivörösödése is erre utalhat. Itt nem látszik jól, hogy tényleg nem csak egy felületi sérülés (harapásnyom) vagy sem.

A páncélon lévő gombostűfejnyi üregek is aggasztanak, ezek belsejében bakteriális bomlás alakulhat ki. Meg kell nézetni, kitisztíttatni, lefertőtleníteni ezeket is. A páncélrothadástól simán lehet vérmérgezés... Milyen a vízminőség? Szűrès, takarítás gyakorisága, vízcsere mértéke, netto víztartalom mennyi az aksiban?

A szárazon tartózkodás mind a Tomi által mondott, szerintem is szintén esélyes aggresszió, mind az általam említett betegség eredménye lehet. Ez közép/hosszú távon kiszáradáshoz, veseelégtelenséghez vezet. Az okot kell megszüntetni.

A puffadtság se jó. Mit és mennyit eszik?

Bármelyik is lenne, azonnal különítsd el az állatot egy 27-28 fokra felfűtöt akváriumba, melyben legalább annyi víz van, mely a hátpáncélt ellepi. A párolgást naponta vissza kell pótolnod majd. 2/3-ad részt fedd le az aksit, huzat ne érje. Figyeld az étvágyát, ha gyenge, 1-2 naponta keveset, de kínálj föl neki, hogy a hét végéig a szokásos heti adagja meglegyen! Kaja: egész édesvízi apróhal és korlátlan mennyiségű Pistia vagy Vallisneria. Az orvos rendelkezik majd a kezelés további részleteiről, időtartamáról.

Ne késlekedj...
Vissza az elejére
cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

Kor: 34

HozzászólásElküldve: 2014.10.26. Vas., 23:28    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia!

Szerintem verekedésből szerzett sérülések! Ezért nem megy vízbe!
Mekkora helyen tartod a négy teknőst? Tartásmód? Akvárium berendezettsége?
Hozzáértő állatorvosnak mindenképpen mutasd meg!

Tomi
Vissza az elejére
bscthomi
Tojás

Kor: 61

HozzászólásElküldve: 2014.10.26. Vas., 21:44    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziaszok,

Van egy hím tarajosteknősöm, egy akváriumban tartva 3 ékszerteknőssel. Kb 20cm hosszú. Azt vettem észre, hogy napok óta nem megy bele a vízbe (még enni sem), egész nap a szárazföldön sütkérezik. Régebben is sokat napozott, de etetéskor mindíg csobbant a vízbe. Próbáltam beletenni a vízbe kézzel, de 5-10 perc után újra kiszámott a partra, aztán inkább nem erőltettem. Csatolok pár képet, ezeket a sebeket most vettem észre rajta, de sajnos nem tudom összefügghet e a problémával, vagy valami másról van szó.... Kellene pár tipp, mihez kezdjek. Előre is köszönöm.

IMG_2983.JPG
 Cím:
 Fájl mérete:  165.19 KB
 Megtekintve:  222 alkalommal

IMG_2983.JPG

IMG_2982.JPG
 Cím:
 Fájl mérete:  180.55 KB
 Megtekintve:  253 alkalommal

IMG_2982.JPG

IMG_2981.JPG
 Cím:
 Fájl mérete:  184.22 KB
 Megtekintve:  236 alkalommal

IMG_2981.JPG

Vissza az elejére
cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2014.10.11. Szomb., 14:33    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Anu írta:
Bizony! Néha még énis meglepődök magamon,hogy mennyire bölcsvagyok! Very Happy

Nem véletlen vagy admin!

De igen. Az totál véletlen,valamit elállítottak,aztán így maradt... Wink
Persze csak viccelek,OKJ-s admin tanfolyamot végeztem! Very Happy Anu

ui: sylvee0430: tudunk azóta valami bővebbet? Voltatok dokinál?
Vissza az elejére
Anu
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásElküldve: 2014.10.11. Szomb., 10:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

cstomi írta:
Szia Anu!

Azért írtam, hogy valószínű---lehet de nem biztos!

Azért, tüdőgyulladáshoz sokszor társulhat víziszony. A nehéz levegővétel, tüdő folyadékkal telítettsége folytán. Mostanság egyre jobban csökken a szoba hőmérséklete. Nő a hőkülönbség, szoba levegő-víz hő. Ezért gondolnék inkább megfázásos megbetegedésekre vagy ezek előrehaladottabb változatára.

Tomi

Persze,mindezt aláírom. És lehet,hogy tényleg van tüdő gyulladása is,csak azokból amiket leírt,ezt nem tudod kikövetkeztetni. Gondoltam azért jelzem,hogy tüdőgyulladás a leírt tünetek megléte hiányában csupán egy találgatás... Wink

Igaz szinte mindegy,mert akár vitamin hiány akár megfázás-tüdőgyulladás,meg kell nézetni állatorvossal. Csak tudod,nem mindegy,hogy idd ki a bilit,vagy vidd ki a bilit... Bizony! Néha még énis meglepődök magamon,hogy mennyire bölcsvagyok! Very Happy
Vissza az elejére
cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2014.10.09. Csüt., 15:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia Anu!

Azért írtam, hogy valószínű---lehet de nem biztos!

Azért, tüdőgyulladáshoz sokszor társulhat víziszony. A nehéz levegővétel, tüdő folyadékkal telítettsége folytán. Mostanság egyre jobban csökken a szoba hőmérséklete. Nő a hőkülönbség, szoba levegő-víz hő. Ezért gondolnék inkább megfázásos megbetegedésekre vagy ezek előrehaladottabb változatára.

Tomi
Vissza az elejére
Anu
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásElküldve: 2014.10.09. Csüt., 15:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

cstomi írta:
Sziasztok!

Valószínű tüdőgyulladása van. Azért tartózkodik annyit a szárazon.
Annyival egészíteném ki a lentieket, oké, hogy sekély víz, de figyelj arra hogy a vízmelegítőt ellepje a víz, párolgást is belekalkulálva.

Tomi

Szia! Mardigras lényeget elmondta,a vízmelegítős észrevételed jó,viszont leírtakból még a legnevesebb állatorvos sem állapíthatna meg tüdőgyulladást. Sípoló-szörcsögő hang légzéskor,légzőszervek váladékozása,esetleges vízen lebegés de inkább ferdén úszás,stb...
Na,ezekből lehetne tüdőgyulladásra következtetni,leírtak alapján eddig csak inkább vitamin hiányos. Aztán ki tudja,lehet van ott más gond is,meg vitamin hiány is épp elég problémás,szóval valóban irány hozzájuk értő dokihoz vele,tüdőgyulladás viszont nem így néz ki...
Vissza az elejére
cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2014.10.08. Szer., 20:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!

Valószínű tüdőgyulladása van. Azért tartózkodik annyit a szárazon.
Annyival egészíteném ki a lentieket, oké, hogy sekély víz, de figyelj arra hogy a vízmelegítőt ellepje a víz, párolgást is belekalkulálva.

Tomi
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2014.10.08. Szer., 19:49    Hozzászólás témája: Re: Betegség? Hozzászólás az előzmény idézésével

sylvee0430 írta:
Sziasztok!

Új vagyok és teljes frászban. Bocsánat, de türelmetlen vagyok és nem nagyon van időm végigolvasni hirtelen mindent....
Szóval: tarajos teknősünk van kettő, kb. mindketten fél évesek. De egyikük olyan 5-6cm nagy, életerős, vidám, úszkál, eszik. Másikuk viszont lényegesen kisebb (talán 1 hónappal fiatalabb is) és ő mostanában sokat van szárazon, sokat alszik. Felveszem, nem reagál, kell legalább 5 perc mire kinyitja a szemét.
Enni nem láttam már pár napja, épp csak csipeget. Egyébként kettejük közül ő a nyugodtabb.

Aggódva, visítva kotorjak egy hozzáértő állatorvost, vagy esetleg lehet, hogy telelni próbál csórikám?

Ha rohanjak dokihoz, akkor szívesen vennék ajánlatot dokira Békés megyéből.

Köszönöm szépen a hozzászólásokat.

Hacsak nem csökkentetted drasztikusan a vízhőmérsékletet, akkor nem próbál telelni, hanem valami betegsége van. Ezt így nem lehet megállapítani sajnos. Kérlek keress egy hűllős állatorvost. Sajnos Békésben nem tudok, csak Budapesten (exopet.hu). Nem szabad késlekedni, holnap meg kéne oldani valahogy. Addig írd le kérlek a tartás körülményeit, maximum ezen a vonalon tudunk itt elindulni. Minden infó, ami eszedbe jut. Mivel etetsz, mlyen gyakran, vízhő, levegő hő, víztisztaság, vízcsere gyakorisága, aksi fedés megléte, huzatos-e a lakás, volt-e aggresszió köztük, világítás fajtája, távolsága a napozótól, napozó hőmérséklete.

Amit most tehetsz: beteszed egy olyan mini akváriumba vagy lavórba, amiben az állatot éppen ellepő víz van (a nyakát kinyújtva lélegezhet), a vizet 28 fokra felfűtöd egy termosztátos vízfűtővel (figyelj, nehogy túlmelegedjen a víz) és 3/4-ed részt lefeded a tárolót. Huzatmentes helyen, asztalmagasságban, egy nem hideg helyiségben helyezed el. Naponta megkínálod egy felolvasztott kis hallal, pótolod az elpárolgott vizet, lecseréled frissre 1-2 naponta, és figyeled az állatot, van-e bármi változás. Hívd fel az fenti állatorvost, hátha tud telefonon tanácsot adni, mire hívd fel egy helyi állatorvos fiyelmét (ha az nem hüllős).
Vissza az elejére
sylvee0430
Tojás

HozzászólásElküldve: 2014.10.08. Szer., 19:38    Hozzászólás témája: Betegség? Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!

Új vagyok és teljes frászban. Bocsánat, de türelmetlen vagyok és nem nagyon van időm végigolvasni hirtelen mindent....
Szóval: tarajos teknősünk van kettő, kb. mindketten fél évesek. De egyikük olyan 5-6cm nagy, életerős, vidám, úszkál, eszik. Másikuk viszont lényegesen kisebb (talán 1 hónappal fiatalabb is) és ő mostanában sokat van szárazon, sokat alszik. Felveszem, nem reagál, kell legalább 5 perc mire kinyitja a szemét.
Enni nem láttam már pár napja, épp csak csipeget. Egyébként kettejük közül ő a nyugodtabb.

Aggódva, visítva kotorjak egy hozzáértő állatorvost, vagy esetleg lehet, hogy telelni próbál csórikám?

Ha rohanjak dokihoz, akkor szívesen vennék ajánlatot dokira Békés megyéből.

Köszönöm szépen a hozzászólásokat.
Vissza az elejére
Anu
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásElküldve: 2014.07.04. Pént., 12:22    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

KrisztaEsOdon írta:
Sziasztoook! Most jövünk a dokitól. Ödönnek a világon semmi baja nincsen Very Happy Megtapizta, megröntgenezte, tojás nincsen, de ha lenne se alakítsak ki neki helyet, mert nem szükséges. Azt javasolta, hogy ha hasonló nyugtalan állapotot produkál esetleg 1 hónap múlva, vigyem ki valami szabadtéri helyre, ahol van homok és messziről figyeljem, mit működik, de a vízben is simán lerakja a tojást és megeszi, ha úgy van, szóval ne aggódjak.

Köszönöm a segítségeteket, főleg, hogy a dokihoz küldtetek, tényleg nagyon jó arc Smile De máskor ne hozzátok rám a frászt, légysziiii.

Ömmm,jóóó... Én most itt húzom be fülem-farkam,mert Sátorhelyi doki,hazánk legelismertebb hüllőse,de nem értem ezt a tanácsát teljesen! Sőt egyáltalán nem. Viszont ahhoz meg édes kevés vagyok,hogy vele vitába szálljak,szóval részemről úgy zárnám az egészet,hogy örülök hogy rendben van,és bocs a paráztatásért...

Meg egy ilyen Shocked arckifejezéssel.............
Vissza az elejére
KrisztaEsOdon
Tojás

Nem: Nem:nő

HozzászólásElküldve: 2014.07.03. Csüt., 18:59    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztoook! Most jövünk a dokitól. Ödönnek a világon semmi baja nincsen Very Happy Megtapizta, megröntgenezte, tojás nincsen, de ha lenne se alakítsak ki neki helyet, mert nem szükséges. Azt javasolta, hogy ha hasonló nyugtalan állapotot produkál esetleg 1 hónap múlva, vigyem ki valami szabadtéri helyre, ahol van homok és messziről figyeljem, mit működik, de a vízben is simán lerakja a tojást és megeszi, ha úgy van, szóval ne aggódjak.

Köszönöm a segítségeteket, főleg, hogy a dokihoz küldtetek, tényleg nagyon jó arc Smile De máskor ne hozzátok rám a frászt, légysziiii.
Vissza az elejére
cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2014.07.03. Csüt., 4:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia!

Azért az ajándékozást ne kapkodd el. Teknőst tartani nem túl bonyolúlt, feltéve ha biztosítani tudod számára a minimális, szükséges életkörülményeket. Làtszik hogy szereted a tekit. Csak éppen egyedi elkèpzelésed van a helyes tartásáról.
Továbbiakban szívesen segítünk. Akváriumot csináltatni érdemes. stb...

Tomi
Vissza az elejére
KrisztaEsOdon
Tojás

HozzászólásElküldve: 2014.07.02. Szer., 22:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!

Ezt a dokit mindenképp felkeresem, pláne, hogy újabb gondunk van. Vízcsere közben vettem észre, hogy a nagy igyekezetben megsérült az egyik körme és picit vérzik. Nem tűnik vészesnek, meg mostmár teljesen friss, tiszta vízben is van (ami látszólag meg is nyugtatta valamelyest), de azért aggasztó. Soha még ilyenek nem történtek, most meg csőstül jön a baj.

Köszi mégegyszer mindent, ha gondoljátok, néha majd bejelentkezem, hogy vagyunk, bár őszintén szólva az is megfordult a fejemben, hogy jobb lenne Ödinek, ha elajándékoznám. De ez csak vészmegoldás. Nagyon nem szeretném, de ha az ő érdekeit nézem, talán jobban járna.
Vissza az elejére
Anu
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásElküldve: 2014.07.02. Szer., 15:55    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

mardigras írta:
Köszi a tippet Anu! Ezért írtam, hogy majd szükség szerint jön még kiegészítés a többiektől, mert több szem többet lát.

Így van,ahogy most CsTomi le is írta,most már nem elég az,hogy tojás rakó helyet csinál,tényleg érdemes elvinni egy hüllős dokihoz,megnézni mi a helyzet a tojásokkal meg úgy eleve a teknőssel. Tegnap este később,eszembe jutott ezt még beírhattam volna,csak azóta most kerültem géphez,de ez ilyen,ami nekem lemaradt,azt meg CsTomi pótolta... Smile Kriszta! Látom bp.-i vagy,ha dokihoz viszed,szerintem mindenki egyetért azzal,hogy Dr. Sátorhelyi Tamáshoz menjetek. Fórumon fenn van az elérhetősége,de ha nem találod google vagy szólj és linkeljük. Nagyon ért hozzájuk,kedves,korrekt,stbstbstb és egyáltalán nem drágább,mint egy mezei (már nem bántásból...) állatorvos akik szinte csak falun kasztrálnak,teknőst pedig még sosem láttak,de azért !!!félre!!!kezelik,mert hát az is pénz...

mardigras írta:
(Amiket mondtam, azokat meg továbbra is fenntartom.)

Jogos. Énis mondtam Krisztának,hogy nem poénból piszkálod... Wink

mardigras írta:
Cstomi készített nemrég egy tojásrakóval kiegészített napozót...

Be is dobta,köszöntük! Smile

KrisztaEsOdon írta:
Szia! Hogy Gergőnek is igaza legyen: őszintén megmondom, ezt a választ vártam, és az ásómozdulatok, meg a lábmozgása miatt én is a tojásrakásra gondoltam, de mivel ilyen még sosem volt, és Gergő sem említette, bepánikoltam, hogy valami izomgond lehet. Mondjuk ez nem sokkal jobb. Tojásrakó helyet hogyan alakíthatok ki minél gyorsabban és egyszerűbben?

Jajjj, és köszi az infót, én sosem tudtam biztosan, hogy fiú vagy lány Smile Szóval Ödön csajszi, nagyon jó Smile

Szívesen Smile Örülök,hogy változtatsz az élőhelyén. Megmondom őszintén,nem olvastam végig teljesen,csak bele-bele kaptam azokba amiket írtatok,de amit még láttam,és azóta nem esett róla szó,a táplálás. Az is tényleg nagyon fontos,hogy száraz tápról halra válts.

Na szép napot mindenkinek! ui: Ja és üdv Ödönnek...

uui: Very Happy ha már látom,hogy minden érintett belépett (ergó valószínű,hogy elolvasta) áthelyezem egyebekbe: http://teknosforum.com/forum/viewtopic.php?t=111
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2014.07.02. Szer., 10:16    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia Kriszta!

Nem akartalak én bántani, csak itt írásban nem jön át néha rendesen, ha csak szárazan tényt közlök. Belátom, jobban oda kell figyelni az ilyenre...

Szóval örülök, hogy a fejlesztések mellett döntöttetek, nem fogjátok megbánni! Sok sikert, és ha tudunk még segíteni, csak szólj! Wink
Vissza az elejére
KrisztaEsOdon
Tojás

HozzászólásElküldve: 2014.07.02. Szer., 10:11    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Na helló, sziasztok Smile

Átgondoltam szépen, amiket elmondtatok, úgyhogy azt hiszem, Ödön (aki úgy döntött, megtartja a nevét) kap egy szép új akváriumot, neki megfelelő berendezéssel Smile Nem mondom, hogy holnap, de majd szépen lassan átalakítjuk az életünket. Egyelőre valami kezdetleges tojásrakó helyet kialakítok neki, nehogy nagy baj legyen, aztán a többit meglátjuk.

A segítséget tehát köszönöm. Viszont had mondjak még egy dolgot: az, hogy ide jöttem, azért volt, mert figyelek az állatomra, és észre is vettem, hogy baj van, és aggódtam annyira érte, hogy regisztráljak itt, és hozzáértőket kérdezzek meg. Ettől függetlenül azt gondolom, hogy jól megvagyunk mi ketten, alkalmazkodtunk egymáshoz (gondolok itt a villanyoltásos dologra például). Rosszul esett, amilyen stílusban közölte Gergő, hogy embertelen körülmények között tartom a teknősöm, mert ez nem igaz. Csak azt kérem, hogy ne ítélkezzetek ilyen gyorsan.

De tényleg köszi mindent, mindenkinek, sokat tanultam, és Ödönnek is jobb lesz. Végülis ez a lényeg.
Vissza az elejére
cstomi
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2014.07.01. Kedd., 20:46    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!

Szaporítás topikba válaszoltam: http://teknosforum.com/forum/viewtopic.php?p=21369#21369

Kriszta!
Én is a srácokkal értek egyet, kicsi, ingerszegény az élettér, helytelen táplálás, stb, stb..

Az is elképzelhető, hogy tojásos, vidd el hüllő specialista állatorvoshoz, vagy olyanhoz aki komolyabban hüllőzik, teknősözik, egész jól kitapintható, ha van az állatban tojás.

Sokan, idetévedők, okoskodónak, piszkálódónak gondoltok minket. Pedig csak segíteni próbálunk.
Az hogy, minden rendben van("boldog") az állatoddal azért nem teljesen igaz, mivel ide jöttél segítséget kérni.

Egy jól berendezett,megfelelő méretű, vergődő állat mentes, tisztán tartott, stb, stb.. akvárium a lakás dísze is lehet.

üdv:
Tomi
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2014.07.01. Kedd., 18:47    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Köszi a tippet Anu! Ezért írtam, hogy majd szükség szerint jön még kiegészítés a többiektől, mert több szem többet lát. (Amiket mondtam, azokat meg továbbra is fenntartom.)

Cstomi készített nemrég egy tojásrakóval kiegészített napozót, ami tulajdonképpen egy mély homokágyas üvegpolc. Valahova rakott fel fotót róla a Barkács topikok közt. Tévedtem, csak a keltető inkubátorról van naplózása.

Azt tudom, hogy vagy 8-10cm mély, és fertőtlenített játszótéri homokot szerzett hozzá. Majd beír ide szerintem, ha ezt látja...
Vissza az elejére
KrisztaEsOdon
Tojás

HozzászólásElküldve: 2014.07.01. Kedd., 17:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia! Hogy Gergőnek is igaza legyen: őszintén megmondom, ezt a választ vártam, és az ásómozdulatok, meg a lábmozgása miatt én is a tojásrakásra gondoltam, de mivel ilyen még sosem volt, és Gergő sem említette, bepánikoltam, hogy valami izomgond lehet. Mondjuk ez nem sokkal jobb. Tojásrakó helyet hogyan alakíthatok ki minél gyorsabban és egyszerűbben?

Jajjj, és köszi az infót, én sosem tudtam biztosan, hogy fiú vagy lány Smile Szóval Ödön csajszi, nagyon jó Smile
Vissza az elejére
Anu
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásElküldve: 2014.07.01. Kedd., 17:40    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

KrisztaEsOdon & Mardigras! Mardigras segíteni szeretne,és jó dolgokat tanácsolt a helyével kapcsolatban,amint tudod érdemes volna megfogadni. Egy ilyen korú,vörös fülű nőstény,17cm-es páncélhosszal elég kisméretű,és ez összefügg az élőhelye kis méretével. Ja meg persze ahogy mondta,száraz tápok helyett kishallal etetni stb... Én egy dolgot hiányolok a képekről és Gergő tanácsai közül egyaránt,még pedig azt,hogy nincs tojásrakó terület kialakítva. Vannak olyan finnyás teknősök,akik inkább elpusztulnak,de nem rakják le sem vízbe,sem szoba padlójára -amikor kiraktad sétálni- . Ha nincs megfelelő hely kialakítva,könnyen bele pusztulhat,szóval mindenképp ajánlom mihamarabb... Leírtak alapján és azt figyelembe véve,hogy lavórból kuksoló teknős bizony nőstény ( most már tudod ) és 15 évesen bőven ivarérett,simán elképzelhető tojás visszatartás miatt viselkedik így. Mondjuk így nem is értem,15 év alatt nem rakott még nálad tojást!?! Ha bármi kérdésed van,tudunk segíteni,kérdezz nyugodtan,és ha valaki hülyeséget tanácsolna,úgyis jönnek többen aztán szólnak hogy ne-ne-nem ez nem így van... De Mardigras féle tanácsokat,tényleg össze kéne hoznod! Üdv,Anu
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2014.07.01. Kedd., 17:01    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Hát jó, szíved joga egyet nem érteni, de ha a tapasztalatod alapján felül tudod bírálni az itt elhangzottakat, miért is kérdeztél? Látszólag egy olyan prekoncepcióval érkeztél, hogy ha esetleg mást mondanak, mint hallani szeretnél, azt lesöpröd az asztalról.

Nyugodtan ellenőrizd le az egészet más, profi hüllőtartással foglalkozó fórumokon, mindenhol ezekbe az információkba fogsz belefutni szerte az egész világon.

(Olyan meg nincs, hogy valakinek nincs lehetősége, maximum nem akarja. Itt a legtöbben megoldunk mindent kétkezi munkával, sokat tervezgetve/kuporgatva, mert csak és kizárólag azért csináljuk, hogy a legjobbat nyújtsuk az állatainkak. Nem azért, hogy egy üvegkockában vegetáljanak.)

Most mennem kell, további sok sikert! Wink
Vissza az elejére
KrisztaEsOdon
Tojás

HozzászólásElküldve: 2014.07.01. Kedd., 16:43    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nekem Ödön boldognak tűnik amúgy mindig, nem véletlenül aggódom mostanában érte... Szépségem Smile

odonbebi.jpg
 Cím:
 Fájl mérete:  169.19 KB
 Megtekintve:  281 alkalommal

odonbebi.jpg

Vissza az elejére
KrisztaEsOdon
Tojás

HozzászólásElküldve: 2014.07.01. Kedd., 16:28    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nem rágtam be, csak nem értek egyet, az nem ugyanaz Smile Én azt értem, hogy lehetne neki sokkal jobb, de egyelőre nincs lehetőségem nagyobb akváriumot csináltatni, ami egyébként el sem férne... És igen, ha tele lenne növénnyel meg berendezéssel a helye, akkor nem lenne elég ez az akvárium.

Én csak azt mondom, hogy Ödön alapvetően elégedett állat, látom rajta, hogy mikor nincs jól, és éppen ezért írtam most. Most van valami baja, ez tény. Egyébként nagyon jól elvan, nem ijedős, nem nyugtalan. Van egy kialakult napirendje, eddig az éjszakái is nyugodtak voltak, mindketten aludtunk. Most nem bírok vele, nem alszunk.

A páncélja teljesen rendben, a bőre, a szeme, a körmei, mindene egészséges, szóval az agyával van a baj Very Happy
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2014.07.01. Kedd., 16:07    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Itt egy minta, mitől boldog egy teki:

http://teknosforum.com/forum/download.php?id=1105
http://teknosforum.com/forum/download.php?id=1106

A teknősöm pont ekkora, mint a tied, és nem elég neki a 100x60x50-es akvárium, 50 cm mély vízzel Rolling Eyes

Látom kicsit berágtál, pedig nem akartalak megbántani. Wink
Vissza az elejére
KrisztaEsOdon
Tojás

HozzászólásElküldve: 2014.07.01. Kedd., 16:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

90X45X45-ös, 25 centi víz van benne (általában 85-90 liter) Ödönöm páncélhossza 17 cm.

Mindenesetre a tanácsokat köszönöm, meglátom, mit tehetek. Egyelőre lecserélem a vizet, hátha ezzel van gondja...
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2014.07.01. Kedd., 15:57    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A 90 liter közel sem elegendő egyetlen felnőtt ékszerteknősnek sem.
Ránézésre ez 75x35x35cm, amiben van 15-20cm magas víz, tehát az állat kb. 40 liter vízben él. Nos, ennek legalább 350 liternek kéne lennie. Ez nem kis külöbség, hanem egy majd' 10x-es szorzó.

Napozó: http://teknosforum.com/forum/viewtopic.php?t=534
Szűrés: http://www.teknosforum.com/forum/viewtopic.php?t=564
Világítás: http://www.teknosforum.com/forum/viewtopic.php?t=563
Etetés: http://teknosforum.com/forum/viewtopic.php?t=108
Természetes berendezés: http://teknosforum.com/forum/viewtopic.php?t=546

(Amúgy a mostani pörgés lehet mindettől függetlenül az időjárástól is. Az enyém is hiperaktív pár napja.)

A hozzászólást mardigras összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb 2014.07.01. Kedd., 16:04-kor.
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2014.07.01. Kedd., 15:49    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nézd, attól még, hogy szereted (amit nem vitattam), és hogy 15 éve él veled, nem jelenti automatikusan azt, hogy eddig jól csináltad. Egy berendezetlen akvárium nem élőhely. Gondolom Te sem szeretnél egy 15 négyzetméteres szobába bezárva lenni, ahol még ágy sincsen, és egy kis ablakon néha besüt a fény, meg betolnak egy pohár száraz kukoricapelyhet naponta. Kicsit keresgélj a neten, milyen egy ilyen állat természetes élőhelye. Ha annak a századrészét tudnánk biztosítani, már akkor sokat tennénk a jólétükért.

Attól még, hogy az állat eddig nem volt apatikus, szinte biztos vagyok benne, hogy nem érezte jól magát. Egy hüllőnél nagyon nagyon nagyon nehéz megmondani, ha valami nincs rendben. A mostani viselkedés egy ilyen dolog egyik legszélsőségesebb megnyilvánulási formája. A másik véglet, ha befordul és elpusztul.

Nem láttál még igazán boldog teknőst. Akkor megértenéd, miről beszélek Wink

Amit leírtam, nem túlzás, és nem bonyolult módszerek. A kisállatboltos "hüllőszakértőkről" pedig eleget hallottunk itt, 99%-ban dilettánsok. (Ezzel most nem ezt az egy embert akarom lehúzni, mert személyesen nem ismerem.)

Szóval ne személyeskedésnek vedd a szavaimat, hanem ha tanácsot kértél, legalább kicsit gondolkodj el rajta, amit mondtam. Ha kell, a többiek itt úgyis kiegészítik a gondolataimat egyebekkel, de ahogy ismerem őket, nem lesznek más véleményen.

KrisztaEsOdon
Tojás

HozzászólásElküldve: 2014.07.01. Kedd., 15:38    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Közben elvileg sikerült képet feltenni, csak először túl nagy volt a méret.

Hát igen, nyilván azért fordultam hozzátok, mert tudom, hogy itt szakértők tudnak segíteni, de egy valamit hagy tegyek hozzá. Én ezzel az állatkával több mint 15 éve élek együtt, csak rá koncentrálok, mert a többi állatunk az udvarban van. Mindeddig egészséges volt és igyekeztem jó körülményeket teremteni neki.

A viselkedésének a változására azonnal felfigyeltem, és mivel a tartási körülményei legutóbb 2 hónapja változtak, nem hiszem, hogy most ez lenne a problémás (ennek ellenére úgy fogok tenni, ahogy leírtad).

Most kaptam meg a következő leveled, és értem amit mondasz, csak nem értek egyet. Az állat nem apatikus, nem agresszív, általában jól érzi magát, hiszen látom rajta, jól ismerem a teknősöm. Az "embertelen körülményekkel" sem értek egyet. Igen, most egy kicsit koszos a víz, de egyébként rendszeresen cserélem, a terráriumot tisztítom, a kavicsokkal, üveggel együtt. Nagyobb életteret nem tudok neki biztosítani, de azt hiszem, egyedül egy 90 literes akváriumban még el kell férnie: rendszeresen úszik, kényelmesen tud közlekedni.

A napozótérre nem tudom, milyen természetes anyagot tehetnék, de a kavicsokat letúrta róla, ezért nem is tettem oda mást, mert zavarta, de így használja is rendszeresen. Az izzót és azt, hogy ha így szokta meg, már ne vegyek melegítőt egy 15 éves állatnak, egy állatkereskedés nagyon jó hírű hüllőszakértője javasolta.

Az étrendváltással egyetértek, erre korábban is jobban odafigyelhettem volna, de egy időben nem evett meg semmilyen zöldséget, így felhagytam a próbálkozással, majd most újrakezdem.

De ismétlem, mindez nem lehet oka annak, hogy kb. 2 hete bekattant és nem bír magával, sosem viselkedett így, kivéve azt a szintén rövid időtartamot, ami aztán elmúlt magától, pedig évek óta nem változtattam a tartási körülményein.
Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2014.07.01. Kedd., 15:28    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nos, látom a fotót.

Az előbb vázolt dolgok mellett a következő lehet a probléma:
- kicsi az akvárium
- nincs berendezés = ingerszegény a környezete

Tehát ezt az állatot sajnos embertelen körülmények között tartod.
A probléma oka valószínűleg az unalom.

A megoldás: a teknős életkörülményeinek gyökeres megváltoztatása.

1. Nagyobb élettér: minimum 120x60x60-as medence, ha lehet, nagyobb. (Nem kell pár mellé).
2. Higiénia: biológiai szűrés, gyakoribb üvegkaparás és vízcsere
3. Az aljzat kicserélése homokra
4. Búvóhely
5. Sok-sok műnövény vagy léő növény
6. Teljes étrend váltás.
7. Árnyékolás az ablaktól és szakszerű mesterséges megvilágítás
8. Napozóhely csere: ne csupasz üveglap legyen, hanem valami természetes anyag, és ha kimegy rá, ne érjen a hasa vízbe, tehát teljesen meg tudjon szárítkozni.
9. Ingerdúsításnak élő halak. Ha megeszi őket, pótolod az állományt. Ha sok búvóhely van, nem lesz gond ezzel.

Egyelőre ennyi jut az eszembe.

mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2014.07.01. Kedd., 15:21    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia!

Nem raktál fel képet. Ha nem megy, töltsd fel a Flickr-re, és linkeld be onnan.

Amit leírtál, sajnos egytől egyig problémás.

A zöld víz a direkt napfénytől és az akváriumban felgyülemlő tápanyagok miatt van, vagyis ritkák a vízcserék és bent etethetsz. Napfény ne érje az akváriumot, mert a teknősnek semmit nem ér: az ablaküveg kiszűri az UVB sugárzást, algavirágzást és túlhevülést/nagy hőingadozást okoz.

A napozását mesterséges fénnyel kell biztosítani, de nem háztartási izzóval. Bővebben erről az aláírásomban linkelt cikkből tudhatsz meg többet. A világítás ne menjen ennyit, vegyél egy ezresért időzítőt hozzá. Napkeltekor kapcsoljon be, napnyugtakor meg ki. Ha tovább világítasz abban a szobában, mint este 10, akkor takard le valami abrosszal, hadd aludjon a normális bioritmusa szerint.

Kizárólagosan szárazeleséggel etetni kifejezetten káros. Kérlek olvasd ki a takarmányozós topikot. Dióhéjban: ennyi idősen 50% édesvízi apróhal (élő vagy fagyasztott) és 50% édesvízi növények (NEM zöldség), kiegészítésképpen tücsök, szöcske, földigiliszta, kagyló, vízicsiga szerepelhet az étlapon. Semmi más nem kell. A bolti száraz vackok, emberi fogyasztásra szánt (nem bio) zöldségek tiltólistásak.

Termosztátos melegítő mindig legyen, ne tudjon véletlenül se kihűlni a vize. Maximum nem kapcsol be az év nagy részében, de legyen ott a biztosnág kedvéért.

KrisztaEsOdon
Tojás

HozzászólásElküldve: 2014.07.01. Kedd., 15:10    Hozzászólás témája: Re: Hiperaktív Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia! Köszönöm a gyors választ Smile

Nos, csatoltam a képet az akváriumról, ott látható Ödön is, aki őrült mód csapkod és pacskol (ha rájön, hogy hogyan csaphat jó nagy hangzavart, akkor csinálja percekig).

A víz olyan 80-90 liter lehet, és nem szokott ilyen zöld lenni, megérett a tisztításra, mégis azt gondolom, hogy nem ezzel van baja. 2 db szűrő van, egy kisebb és egy nagyobb, nem mennek folyamatosan, csak ha itthon vagyok.

A napozó rész felett van lámpa, sima mezei izzóval. Nemrég költöztem, és bár jó világos lakást találtam, közvetlen napfényt nem tudok a tekinek biztosítani Sad Eddig délelőttönként gyakorlatilag végig a napozóra sütött a nap, ezt biztosan hiányolja, de nem tudok mit tenni. Egyébként amíg le nem fekszem aludni, folyamatosan ég a lámpa nála, amikor megunja, lemegy a víz aljára aludni. A víz hőmérséklete a szobáéval egyezhet, nincs melegítő.

Az akvárium alja kavicsos, ebben szokott ásással próbálkozni, van benne néhány nagyobb kavics, 2 nagy kő és a régi bujkáló, amibe már nem fér bele, de szokott rajta pihenni.

Enni gyakorlatilag csak szárított halat és rákot szokott, eddig elégedettnek tűnt, de olvastam, hogy zöldség kellene, vettem, beiktatjuk az étrendbe.

Mindettől függetlenül kb. egy hete tart ez az állapot, és mint mondtam, egyszer volt már ilyen. Akkor egy idő után abbamaradt és visszazökkentünk a régi kerékvágásba. Beteg is csak jóval kisebb korában volt egyszer, szemgyulladás A-vitamin hiány, ezt egy injekciókúra megoldotta (egy kis falu állatorvosa örül, ha disznó helyett egyszer teknőshöz hívják, és mindent belead Smile).

A sétáltatás már egy kétségbeesett megoldás volt, de nem használt, 1-2 alkalommal sétálgatott a szobában.

20140701_155417.jpg
 Cím:
Donci
 Fájl mérete:  90.79 KB
 Megtekintve:  345 alkalommal

20140701_155417.jpg

Vissza az elejére
mardigras
Veterán teknős
Veterán teknős

HozzászólásElküldve: 2014.07.01. Kedd., 14:52    Hozzászólás témája: Re: Hiperaktív Hozzászólás az előzmény idézésével

KrisztaEsOdon írta:
Sziasztok! Az én Ödönöm (aki lehet, hogy lány, ez sosem nyert bizonyítást, de mivel egyedül van, nem is annyira lényeges, ugye?), aki olyan 15 éves lehet és jól fejlett, egészséges teki, szintén megőőőőrült. Én már ott tartok, hogy kivágom a hatodikról, ha nem hagy aludni. Én is megsétáltattam, megetettem, szépen megkértem, hogy ne bosszantsa a mamit, de minden hatástalan. Olyan is amúgy, mintha ásni akarna lenn a kavicsban, és néha mintha a hátsó lábai görcsölnének, de nem látszik, hogy baja lenne. Ugyanúgy eszik, mint eddig, esténként, vagy ha megfáradt az őrületében, kifekszik napozni is. Egyszer már volt ilyen, de nem emlékszem, hogy pont egy éve, vagy milyen helyzetben lehetett az, de ha így folytatja, elválok.

Szia! Kérlek előbb írd le a tartás körülményeit.
- fotó az akváriumról
- akvárium méret, vízmélység, felszerelések pontos leírása, etetés módja-tartalma-gyakorisága, világítás mennyisége/minősége/hossza, vízhő, napozóhely, stb.

Addig is pár megjegyzés:
- víziteknőst ne sétáltass
- olvasd ki a fórumot, mert rendszeresen jönnek mások is ilyen problémával, és jellemzően a hibás tartástechnológia és az ingerszegény környezet áll a probléma hátterében.

KrisztaEsOdon
Tojás

HozzászólásElküldve: 2014.07.01. Kedd., 14:44    Hozzászólás témája: Hiperaktív Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok! Az én Ödönöm (aki lehet, hogy lány, ez sosem nyert bizonyítást, de mivel egyedül van, nem is annyira lényeges, ugye?), aki olyan 15 éves lehet és jól fejlett, egészséges teki, szintén megőőőőrült. Én már ott tartok, hogy kivágom a hatodikról, ha nem hagy aludni. Én is megsétáltattam, megetettem, szépen megkértem, hogy ne bosszantsa a mamit, de minden hatástalan. Olyan is amúgy, mintha ásni akarna lenn a kavicsban, és néha mintha a hátsó lábai görcsölnének, de nem látszik, hogy baja lenne. Ugyanúgy eszik, mint eddig, esténként, vagy ha megfáradt az őrületében, kifekszik napozni is. Egyszer már volt ilyen, de nem emlékszem, hogy pont egy éve, vagy milyen helyzetben lehetett az, de ha így folytatja, elválok.
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Betegségek Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő
1 / 7 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.
Csatolhatsz fájlokat ebben a fórumban
Letölthetsz fájlokat ebből a fórumból