Tartalomjegyzék TeknősFórum - Teknőstartók fóruma

Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok  AlbumAlbum   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

megfázás, tüdőgyulladás, vízen lebegés, hangok kibocsátása
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, 4, 5

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Betegségek
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
uanette
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

Nem: Nem:nő
Kor: 33

HozzászólásElküldve: 2010.01.09. Szomb., 8:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

rendben, köszi. este már adtam neki gyógynövényes antibiotikumot, most is. szerencsére viszonylag élénk, jó a kedve, és eszik. most pedig nekiállok orvost keresni.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése MSN Messenger
gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

Nem: Nem:férfi
Kor: 39

HozzászólásElküldve: 2010.01.08. Pént., 22:35    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Az a lényeg, hogy mielőbb megkapja az első antibiotikumot és nem árt egy labor, ha esetleg célzottan kell kezelni. Ha nem koszos a terrárium és nincs túl nagy hőkülönbség a víz és a levegő között akkor nem szúrtál el semmit.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
uanette
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

HozzászólásElküldve: 2010.01.08. Pént., 22:32    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

gjuhos írta:
uanette írta:
kérlek segítsen valaki! egyre rosszabbul van a tekim! nyöszörgő hangot ad ki folyamatosan, és olyan mintha az egyensúlyával is baj lenne, mert féloldalasan úszik, máramennyire tud, mert alig akar úszni!
mit tegyek? mi lehet a baja?

Sürgősen hüllőszakértő állatorvoshoz kell vinni! Most látom, hogy ezt te írtad: "az enyém szájából vmi fehér cucc jött ki" A teknősnek tüdőgyulladása van.
Itt a legelső bejegyzést ezzel kapcsolatban tettem be: http://teknosforum.com/forum/viewtopic.php?t=52

köszönöm h ilyen gyorsan válaszoltál! akkor már az a régebbi fehér dolog is attól lehetett? holnap reggel rögtön keresek orvost, csak itt Szegeden nem tudom, h hol. de egyszerűen nem értem, mert van vízfűtő nekik, mindent úgy csináltam ahogy leírtátok. Sad de ezek szerint csak elszúrtam valamit.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése MSN Messenger
gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

HozzászólásElküldve: 2010.01.08. Pént., 22:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

uanette írta:
kérlek segítsen valaki! egyre rosszabbul van a tekim! nyöszörgő hangot ad ki folyamatosan, és olyan mintha az egyensúlyával is baj lenne, mert féloldalasan úszik, máramennyire tud, mert alig akar úszni!

Sürgősen hüllőszakértő állatorvoshoz kell vinni! Most látom, hogy ezt te írtad: "az enyém szájából vmi fehér cucc jött ki" A teknősnek tüdőgyulladása van.
Itt a legelső bejegyzést ezzel kapcsolatban tettem be: http://teknosforum.com/forum/viewtopic.php?t=52
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
-Vivi-
Felnőtt teknős
Felnőtt teknős

Kor: 26

HozzászólásElküldve: 2010.01.08. Pént., 22:05    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A ferdén úszás, ha jól tudom, a tüdőgyulladás jele. Confused Én elvinném állatorvoshoz!
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése MSN Messenger
uanette
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

HozzászólásElküldve: 2010.01.08. Pént., 21:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Vissza az elejére
uanette
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

HozzászólásElküldve: 2010.01.08. Pént., 18:01    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

de nem evés után vagy közben csinálta, hanem napközben. Confused az is normális?
Vissza az elejére
lisasmith
Veterán teknős
Veterán teknős

Kor: 24

HozzászólásElküldve: 2010.01.08. Pént., 17:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

persze hogy tudnak.
Az enyém akkor szokott,mikor túl gyorsan eszik,de az nem is hányás,hanem visszaöklendezés.
Egészbe kijön,és utána megeszi megint Laughing
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
uanette
Újszülött teknőc
Újszülött teknőc

HozzászólásElküldve: 2010.01.08. Pént., 16:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

sziasztok! a teknősök tudnak hányni? mert az enyém szájából vmi fehér cucc jött ki ma, 2x láttam. amúgy van étvágya, nem látok rajta semmi változást. beteg lenne? csak fagyasztott halat eszik.
Vissza az elejére
Teki imádó
Veterán teknős
Veterán teknős

Kor: 49

HozzászólásElküldve: 2009.12.18. Pént., 18:47    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Akkor sűrgősen be kellene szerezni egy vízfűtőt... és szívesen Laughing
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
juca1234
Tojás

Kor: 31

HozzászólásElküldve: 2009.12.18. Pént., 18:44    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

százhalombattán, köszi
most nézem, hogy bár van fűtőjük a víz mégis hideg.....lehet hogy elromlot...na mindegy köszi
Vissza az elejére
Teki imádó
Veterán teknős
Veterán teknős

Kor: 49

HozzászólásElküldve: 2009.12.18. Pént., 18:38    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia!

Szerintem a teknősöd megfázott! Vedd feljebb a hőmérsékletet, de ha így sem múlik el, el kellene vinned hüllőszakértő állatorvoshoz... hol laksz? Milyen településen... ha Budapest környékén, tudom ajánlani doktor Sátorhelyi Tamást.
Vissza az elejére
juca1234
Tojás

HozzászólásElküldve: 2009.12.18. Pént., 18:35    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

sziasztok!

van két ékszerteknőcünk és az egyik mintha csuklana, brekegő hangot ad ki és egy nagy levegő buborék jön ki mikor ezt csinálja. Ez mi lehet?
Vissza az elejére
Manu
Tojás

Kor: 32

HozzászólásElküldve: 2009.10.26. Hétf., 14:16    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Köszi a nevükben is. Smile A sárgafülű teknős is édes lehet! Én is azt szerettem volna, amikor a fiatalabbakat vettük, de épp nem volt a boltban olyan, ezekbe meg rögtön beleszerettem, szóval ők lettek. Smile Persze nem bántam meg egy percig sem, nem cserélném el őket semmi pénzért.

Örülök, hogy már jobban van a tekid! Ez a nehéz légzés nálunk is (szerencsére) nagyon hamar elmúlt, és csak a fáradtság maradt meg egy ideig. De mondjuk érthető, a gyógyszer minket is eléggé le tud verni. Smile

Az az érdekes, hogy a másik három is kapott antibiotikumot, és nekik semmi bajuk nem lett. Gondolom azért, mert nem voltak eleleve annyira betegek.
Vissza az elejére
emeeseee
Tojás

HozzászólásElküldve: 2009.10.26. Hétf., 13:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia!

Nagyon szépen köszönöm a nyugtató szavakat. Wink Most már kicsit jobbnak látom a helyzetet, és a teknős sem zihál annyira. Persze még most is szuszog, de nem olyan ijesztő módon.

A teknőseid igazán szépek!

Nekem csak 3 van: 2 pirosfülü meg egy sárgafülü.
Vissza az elejére
Manu
Tojás

HozzászólásElküldve: 2009.10.26. Hétf., 13:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia!

Szerintem ne aggódj (bár persze megértem!), az enyémmel pontosan ugyanígy volt minden!
Amikor megkapta az első szurit, utána nyitott szájjal kapkodta a levegőt, amikor kivettem a vízből, és letettem valahova, mozdulatlanul ott maradt, stb. Mondjuk őt simogatni, melengetni máskor is lehet, de én is észrevettem, hogy teljes a letargia... Valóban rosszabb volt a helyzet a kezelés után, mint előtte.

Aztán olyan egy óra múlva enyhülni kezdett ez a tünet, majd nemsokára el is múlt, és ugyanolyan izgága lett, mint előtte volt. Sőt, szemmel láthatóan sokkal jobban érezte már magát.

Még kétszer kapott antibiotikumot, de később már nem volt semmi ilyesmi következménye.

Nem gondolom, hogy légzéskönnyítő injekcióra lenne szüksége, főleg hogy egy teknős alapvetően eleve nagyon sokáig bírja a víz alatt is, nem tartom valószínűnek, hogy bármi baja lenne. De ezt persze te döntsd el. Az enyémnek mindenesetre tényleg semmi baja nem lett, és a kezelés után szerencsére nagyon hamar meggyógyult.

Jobbulást a tiednek is! Smile

Egyébként, így nagyon jól érezte magát:
http://tekik.farkasmanuela.fotoalbum.hu/?get=/viewlarge/pictureid/9058838
http://tekik.farkasmanuela.fotoalbum.hu/?get=/viewlarge/pictureid/9058840

Felé fordítottam az olvasólámpát, az melegítette, és hagytam itt bóbiskolni, amíg ennyire levert volt. Természetesen normál esetben nem marad meg így öt percnél tovább. Smile
Vissza az elejére
emeeseee
Tojás

HozzászólásElküldve: 2009.10.26. Hétf., 12:46    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!

Az én teknősömnek is valószínű, hogy tüdőgyulladása vagy megfázása lehet. Eddig körülbelül olyan hangot adott ki, mint a felpumpálhatós matrac. Eléggé érdeset és sziszegőt.

Egyéb más tünet nem jelentkezett nála ezen kívül.

A legutóbbi hozzászólásban olvastam, hogy az első antibiotikum leveri a teknőst. Előfordulhat olyan is, hogy rosszabbul néz ki, mint mielőtt kapott volna valamit a megfázására? Gondolok itt arra, hogy most nyitott szájjal kapkodja a levegőt, nem mindig veszi az orrán át, illetve teljesen levert lett... elfeküdt az ölembe és tűrte, hogy melengetem és simogatom a fejét... attól kicsit nyugodtabb volt. De nagyon megijesztett :S

Most betettem kamillás vízbe, és kapott egy vízmelegítőt is és elkülönítettem a többiektől.

Tehetek még valamit érte?

Mire számíthatok még a nap folyamán? Lehet rosszabb is a helyzet? A következő antibiotikum is így hathat rá? Kb hány alkalommal érdemes antibiotikummal kezeltetni megfázáskor?

Az állatorvos annyit tudott javasolni - mert nagy ijedtségembe felhívtam-, hogy légzéskönnyítő injekciót adna a tekinek, ha nem javul a helyzet. Ilyesmit érdemes beadatni?

Előre is köszi a segítséget!
Vissza az elejére
gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

HozzászólásElküldve: 2009.10.10. Szomb., 16:47    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Az első antibiotikum látványosan nagyon leveri a teknőst. Többnyire teljes apátia, időnként hányás is előfordul. Ez természetes.
Vissza az elejére
Manu
Tojás

HozzászólásElküldve: 2009.10.10. Szomb., 16:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Igen, azt el is olvastam, onnan ismertem fel a tüneteket! Smile Én is remélem, hogy könnyen gyógyítható baja van!

Egyébként mostanra sokkal jobban érzi magát, már nem úszik annyira ferdén (sőt, szinte egyáltalán nem), és sokkal élénkebb is! Valószínűleg az antibiotikum miatt volt annyira fáradt délelőtt. (De azért rémisztő volt látni...)

Most takarítottuk ki a terráriumot, ugyanis hihetetlenül büdös volt a víz. Amúgy szerintem ez is összefüggésben lehet a betegséggel, mert nem szokott ilyen előfordulni, és nemrég voltak kipucolva. Az új ennivalójuk eleve kicsit fura volt nekem, és ők sem nagyon ették, nem tartom kizártnak, hogy azzal nem volt rendben valami. Hogy ilyenből lehet-e tüdőgyulladás, ahhoz nem értek, mindenesetre ma vettem nekik mást.

Így remélem már tényleg sikerült megelőzni a betegség továbbterjedését...
Vissza az elejére
gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

HozzászólásElküldve: 2009.10.10. Szomb., 15:49    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Manu írta:
Egyébként őszintén fogalmam sincs, mitől lett beteg, mert nincsenek huzatban, mindig szobahőmérsékletű a víz, és nagyon vigyázok rájuk!

Kérlek titeket, akinek van valami ötlete, írjon, mert nagyon szeretem őket, és aggódom értük!

Előre is köszönöm a segítséget!

Egyébként róla van szó: http://tekik.farkasmanuela.fotoalbum.hu/viewlarge/pictureid/6827295

Ennek a témának a legelején írtam egy hosszabb szöveget a különféle tüdőgyulladásokról. Abból láthatod, hogy nem tehetsz minden esetben arról, ha kialakul. A tiédnek remélhetőleg bakteriális eredetű problémája van, így reagálni fog az antibiotikumra.
Vissza az elejére
Manu
Tojás

HozzászólásElküldve: 2009.10.10. Szomb., 11:34    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Köszönöm, akkor beteszem a melegítőt!
Vissza az elejére
gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

HozzászólásElküldve: 2009.10.10. Szomb., 11:13    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

25-26 fokra fölmelegítheted a vizet amég beteg. A legtöbb amit tehetsz érte, hogy pontosan visszahordod az antibiotikum ismétléseire.
Vissza az elejére
Manu
Tojás

HozzászólásElküldve: 2009.10.10. Szomb., 11:05    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!

Régóta vannak teknőseim (13 éve), és eddig egy-egy pár napig tartó kisebb megfázáson kívül sosem volt semmi bajuk. Teljesen egészséges, jó étvágyú és mozgékony volt mind a négy.

Most azonban attól tartok (sőt, 99%-ig biztos vagyok benne), hogy az egyiküknek tüdőgyulladása van! Sad Ferdén úszik, sokszor nyitott szájjal, nehézkesen lélegzik, és nagyon levert! Gyakorlatilag olyan lett, mint egy darab fa: ahova leteszem, ott marad. Ezt sosem csinálta, nagyon aktív szokott lenni. Tegnap este, etetésnél vettem észre a problémát (eszik egyébként, de kevesebbet, mint általában - ezt azonban a közeledő télnek tudtam be eddig, mert mind a négyükre igaz).

Ma reggel rögtön el is vittem állatorvoshoz, ahol kapott antibiotikumot és vitamint is injekcióban. Kétnaponta vissza kell majd vinnem. Egyébként az orvos megnyugtatott, hogy kb. 3 alkalom után teljesen rendbe kell jönnie, mert egyébként egészségesnek néz ki: kemény a páncélja, jól reagál, stb. Szerinte a 22°C körüli víz, amiben most van, teljesen megfelelő.

Ettől persze jobban érzem magam, de azért a ti segítségeteket is szeretném kérni!
1. Szerintetek tegyek be vízmelegítőt neki? (Félek, akkor meg az lesz a baj, hogy nagy a különbség a szoba és a víz hőmérséklete között...)
2. Adjak neki valami kamillateát, vagy ilyesmit?
3. Van esetleg valami tippetek, mivel segíthetek még?

Természetesen rögtön elkülönítettem a többitől, de tervezem, hogy őket is elviszem kivizsgálásra majd, nehogy valami fertőzésről legyen szó, és kijöjjön rajtuk is! Egy vitamin-injekció meg úgysem árt soha, főleg a tél közeledtével. Egyébként őszintén fogalmam sincs, mitől lett beteg, mert nincsenek huzatban, mindig szobahőmérsékletű a víz, és nagyon vigyázok rájuk!

Kérlek titeket, akinek van valami ötlete, írjon, mert nagyon szeretem őket, és aggódom értük!

Előre is köszönöm a segítséget!

Egyébként róla van szó: http://tekik.farkasmanuela.fotoalbum.hu/viewlarge/pictureid/6827295
Vissza az elejére
szasza00
Tojás

HozzászólásElküldve: 2009.07.14. Kedd., 16:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

ja és nem tüdőgyulladásra gondolt egyik doki sem, hanem belsőfül gyulladás esetleg. vagy ha nem azt is mondták, hogy lehet valami idegrenszeri betegség is. Sad Sad
szasza00
Tojás

HozzászólásElküldve: 2009.07.14. Kedd., 16:44    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

de már kapott korábban is , de nem nagyon vállt be. Sad
akkor csak 3 szor lett megismételve az ínjekció. most asszem 5 ször lesz. holnap megyek a másodikra.

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

HozzászólásElküldve: 2009.07.14. Kedd., 7:23    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

szasza00 írta:
sziasztok!
elvittem a tekit a dokihoz ahol már ezelőtt is voltam vele itt egerszegen, és kiderült h a doki évfolyamtársa volt a Sátorhelyi dokinak és felhívta telefonon, úgyhogy közvetve ő is megvizsgálta, és adott tanácsot is a dokinak. kapott 2 ínjekciót. 1 antibiotikumot és 1 vitamint. ezt még 4szer meg kell ismételni. remélem hogy segít rajta.
üdv!

Antibiotikumot most kapott először? Az előző kezelésnél nem?
Vissza az elejére
szasza00
Tojás

HozzászólásElküldve: 2009.07.13. Hétf., 18:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

sziasztok!
elvittem a tekit a dokihoz ahol már ezelőtt is voltam vele itt egerszegen, és kiderült h a doki évfolyamtársa volt a Sátorhelyi dokinak és felhívta telefonon, úgyhogy közvetve ő is megvizsgálta, és adott tanácsot is a dokinak. kapott 2 ínjekciót. 1 antibiotikumot és 1 vitamint. ezt még 4szer meg kell ismételni. remélem hogy segít rajta.
üdv!

sirrra
Vendég

HozzászólásElküldve: 2009.07.13. Hétf., 18:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

ha minden áron eldöntötted hogy nem tudod felvinni a fővárosba, akár anyagi okok miatt akár más.
Érdemes egy próbát tenni az állatorvosnál nálatok, max. azt mondja nem tud segíteni. Hívj fel párat hogy tudnak-e segíteni.
Már nálunk is egyre jobban képben vannak teknősileg pedig kisvárosban lakom.
Vissza az elejére
bauri
Tulajdonos
Tulajdonos

Kor: 42

HozzászólásElküldve: 2009.07.13. Hétf., 7:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

szasza00 írta:
köszi szépen a tanácsot, csak aza gond hogy én zalaegerszegi vagyok Sad

Nem akarom offolni a topikot én Karcagról szoktam felvinni hozzá a teknősöket. Amit még írni akartam azt megtartom magamnak Twisted Evil

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

HozzászólásElküldve: 2009.07.13. Hétf., 0:26    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

szasza00 írta:

Tudom, hogy kényelmetlen és költséges ez a távolság, de ő az egyetlen valóban hüllőszakértő állatorvos és ha ez a teknős ennyire beteg, akkor talán megéri. Gondold el, hány évig élhetne boldogan és ha valamelyik családtagunk betegszik meg, akkor ez nem is lenne kérdés. Én Balatonról hordtam fel hozzá az állatokat.
Vissza az elejére
szasza00
Tojás

HozzászólásElküldve: 2009.07.12. Vas., 21:21    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

HozzászólásElküldve: 2009.07.12. Vas., 19:43    Hozzászólás témája: Re: betegség! Hozzászólás az előzmény idézésével

szasza00 írta:
Sziasztok! olyan gondom van, hogy az egyik vörösfülű ékszerteknősömnek valami betegsége van.
tünetek:
-a fejét teljesen ferdén tartja, nem is tudja színte kinyújtani
-úszási zavarai is vannak -a hátsó felét nem tudja lesüllyeszteni
-elég sokat fogyott, pedig eszik, csak nagyon nehezen megy neki a ferde nyaka miatt
Dokinál már voltam vele, meg is röntgenezte -belsőfül gyulladásra gyanakodott, kapott egy 3 napos ínjekció kúrát, de sajna nem igazán vállt be a dolog.
Régóta foglalkozok tekikkel, sőt egy kis tekis oldalt is vezetek -szóval sok mindent tudok róluk, sok embernek segítettem már, de most nekem kell sgítség.
szóval ha valaki tud valamit segíteni akkor írjon.
előre is köszönöm!

Azt tudom javasolni - mielőtt a tünetek alapján belemennék lehetséges diagnózisokba -, hogy ha nem sikerült meggyógyítani, akkor vidd el Dr. Sátorhelyi Tamáshoz. Ha a teknős gyógyítható, akkor biztosan megtalálja a módját és a leírtakból nem vagyok biztos abban, hogy megfelelő volt a kezelés.
Vissza az elejére
szasza00
Tojás

HozzászólásElküldve: 2009.07.12. Vas., 19:13    Hozzászólás témája: betegség! Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok! olyan gondom van, hogy az egyik vörösfülű ékszerteknősömnek valami betegsége van.
tünetek:
-a fejét teljesen ferdén tartja, nem is tudja színte kinyújtani
-úszási zavarai is vannak -a hátsó felét nem tudja lesüllyeszteni
-elég sokat fogyott, pedig eszik, csak nagyon nehezen megy neki a ferde nyaka miatt
Dokinál már voltam vele, meg is röntgenezte -belsőfül gyulladásra gyanakodott, kapott egy 3 napos ínjekció kúrát, de sajna nem igazán vállt be a dolog.
Régóta foglalkozok tekikkel, sőt egy kis tekis oldalt is vezetek -szóval sok mindent tudok róluk, sok embernek segítettem már, de most nekem kell sgítség.
szóval ha valaki tud valamit segíteni akkor írjon.
előre is köszönöm!

Furtoske
Veterán teknős
Veterán teknős

Kor: 63

HozzászólásElküldve: 2009.04.30. Csüt., 7:14    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Megfázások, hangok kibocsájtása

Az ékszerteknősöknél is előfordulnak léguti megbetegedések, hiszen a levegővétel nem a vízben, kopoltyún keresztül történik. Természetes élőhelyükön ez ritka jelenség, adott esetben nagyobb kolóniákban élőknél fordulhat elő valamilyen fertőzés útján.

A fogságban tartott ékszerteknősök esetében fertőzés útján kapott léguti megbetegedés nagyon ritka.
Jellemző viszont az "emberi gondatlanság" okozta megbetegedés:
    - Leggyakoribb kiindulópont, hogy indokolatlanul "túl meleg" a vizük.
    - Túl nagy a vizük, és a környezet hőfoka közötti különbség.
    - Akaratlanul, vagy figyelmetlenül került huzatba a helyük (elég egyetlen egyszer ahhoz, hogy megfázhasson).
    - Nagytakarításkor, vagy etetéskor jóval hidegebb környezetben kerültek a teknősök (vagy fordítva)
    - Sok helyen hallottam már, hogy vannak, akik éjszakára lekapcsolják (kihúzzák a konnektorból) a vízmelegítőt (nem csak azt, hanem notóriusan a TV-től kezdve mindent, amit egyébkét teljesen felesleges)
    - stb.

Fogságban tartott teknősöknél vannak sajnos olyan teknősök, mint ahogy az embereknél is, hogy születésüktől fogva hajlamosak a betegségekre (csak ezt teknősnél nem lehet megállapítani előre). Ez viszont nagyon ritka, és szinte mindig valamilyen "emberi figyelmetlenségre" vezethető vissza a megfázás.

A megfázás egyik legjellemzőbb tünete a szipogás. Ha valaki napi rendszerességgel foglalkozik a teknőseivel, ezt észre veheti, észre kell vennie, mert eléggé feltűnő. Az orrban, és a légutakban ilyenkor keletkező válladék leszűkíti a levegő útját, és ennek következtében nem csak szipogás, de különböző szuszogó - sípoló hangokat is hallhatunk. Ez jellemző a megfázás (előre haladott állapotban tüdőgyulladás) tüneteire.
Addig, amíg a teknősünk egyébként stabilan, egyenesen úszkál, mozgényok, van étvágya, nincs nagyobb gond, de némi kezelést mindenképpen igényel, ne várjuk meg, hátha magától elmúlik!
Ettől függetlenül érdemes mindenképpen elvinni hüllőkhöz is jól értő állatorvoshoz, de addig is, amíg a teknősünk eljut oda, a legfontosabb teendőnk, hogy:
    - amennyiben több teknős is van egy helyen, izolálni, külön tenni a többiektől erre az időre egy alkalmilag berendezett akváriumba (elegendő bele csak a vízfűtő, nagy teknős esetén a több víz miatt esetleg egy kisebb vízforgató - pl. kis szobai szökőkút szivattyúja)
    - a vizének hőfokát emeljük fel 28°C - 30°C-ra (ne hírtelen, hanem a vízmelegítőt állítsuk be ennyire, az majd fokozatosan felfűti)
    - készítsünk kamillateát ugyanúgy, mintha magunknak készítenénk. Ezt öntsük a teknős vizébe (cca. egy-két filternyit, vagy egy jó nagy főzetet kamilla-virágból 10 liter vízhez. Ne forrón öntsük be, és cukor nem kell nekik hozzá! Laughing )
    - érdemes erre az időre nem teljesen, de nagyrészben lefedni az akváriumot

Ezzel az egyszerű módszerrel kihúzhatjuk addig, amíg orvos látja, és persze utána meg az orvostól kapott gyógyszerekkel együtt gyorsan kikúrálhatjuk megfázott teknősünket, mielőtt nagyobb problémák lennének.
Attól, hogy "egyszerű kis megfázás", nem biztos, hogy elegendő a kamilla-kúra. Laikusként nem tudjuk megállapítani, mennyire előrehaladott az a "kis megfázás", ezért javasolt, hogy az orvos is lássa!

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése MSN Messenger
gjuhos
Tulajdonos
Tulajdonos

HozzászólásElküldve: 2009.04.27. Hétf., 7:16    Hozzászólás témája: megfázás, tüdőgyulladás, vízen lebegés, hangok kibocsátása Hozzászólás az előzmény idézésével

Tüdőgyulladások:
A hüllőkben egyik leggyakoribb légzőszervi kórkép a tüdőgyulladás (pneumonia). A tüdőben kialakulhat savós-hurutos, hurutos-gennyes jellegű és proliferatív gyulladás. A savós-hurutos pneumonia alkalmával a tüdő üregében nagy mennyiségű nyálkás, áttetsző vagy kissé zavaros tartalom halmozódik fel. A hurutos-gennyes jellegű pneumonia során a tartalom a legtöbb esetben sárgásfehér, törmelékes jellegű. Néha vér is keveredik a gyulladásos izzadmányhoz, ami vörösbarnára színezi azt.
A pneumonia kiváltó oka szerteágazó, hüllőkben tüdőgyulladást vírusok, baktériumok, paraziták és gombák mellett algák is okozhatnak. A vírusfertőzés után a heveny formánál a kezdetben savós-hurutos jellegű tüdőgyulladást baktériumos társfertőzés esetén hurutos-gennyes jellegű pneumonia váltja fel. Leggyakrabban Aeromonas sp. és Pseudomonas sp. társulhat a paramyxovírusos kórképhez. Teknősökben, főleg szárazföldi fajokban a herpeszvírusok okozta megbetegedéshez társulhat másodlagosan hurutos-gennyes jellegű pneumonia.
Az önállóan fellépő bakteriális eredetű pneumonia ritka. Mindig hajlamosító tényező szükséges a kialakuláshoz. A baktériumok között leggyakrabban az Aeromonas hydrophila, Pseudomontas sp., Proteus sp., Klebsiella sp. mutatható ki önállóan vagy szövődményként pneumonia esetén. A baktériumok a tüdőben hurutos-gennyes jellgű tüdőgyulladást okoznak, a tüdő üregrendszerében nyúlós, sárgásfehér tartalom figyelhető meg.
A szárazföldi teknősökben kezdetben mycopasmák savós-hurutos, majd később más baktériumok okozta szövődmény esetén hurutos-gennyes jellegű tüdőgyulladást okozhatnak.
A tüdőben granulómaképződéssel járó pneumonia alakulhat ki a mycobacteriumok, a gombák és az algák okozta fertőzés után. Gümőkór esetén a tüdő állományában, néha annak üregében is bedomborodó sárgásfehér, tömött tapintatú, kölesszemnyi-kendermagnyi méretű gócokat találunk. A hüllőkben a gümőkór esetén más szervekben is megtaláljuk a hasonló jellegű elváltozásokat. A tüdőfolyamat általában a korai vagy késői generalizációban alakul ki. Az elsődleges folyamat a hüllőkben minden esetben a bélcsatornában jelentkezik, mert a hüllő szájon keresztül veszi fel a kórokozót.
A gombák és az algák okozta proliferatív jellegű pneumonia a hüllőkben ritka. A szárazföldi és vízi teknősökben alakulhat ki, az általános ellenálló képességet csökkentő tényezők (szállítás, hibás tartás, nem megfelelő teleltetés) esetén.

A tüdőgyulladásokra jellemző klinikai tünetek a nehezített légzés, a hüllő gyakran félig nyitott szájréssel lélegzik. Jellemző az étvágycsökkenés, a levertség is. A szájrésből néha sárgásfehér, törmelékes anyag ürül. A vízi teknősökben a tüdőgyulladás esetén úszási zavarok mutatkoznak, az állat képtelen egyensúlyát megtartva a vízben egyenletesen úszni. Gyakran merülési problémák is megfigyelhetők. A légzéshez jellegzetes sípoló hang társul.
A pneumonia diagnosztizálása a klinikai jelek alapján nem nehéz feladat, azonban megfelelő oki diagnózis már kiegészítő vizsgálatokat igényel. A bakteriológiai vizsgálathoz a mintavételnél körültekintően kell eljárni, mert csak a száj-garatüregből vett tamponmintákban gyakran fals eredményt adó baktériumok találhatók meg. A parazita fertőzöttség nyomán kialakuló tüdőgyulladás kizárására ürülék vizsgálatot kell végezni.
A gyógykezelés a kiváltó tényezőtől függően más és más. A baktériumok okozta tüdőgyulladás jól kezelhető a célzottan alkalmazott antibiotikumok (enrofloxacin, amoxicillin, norfloxacin) adásával, amit A- és C-vitamin injekcióval is kiegészítünk. A beteg állatokat mindenképpen fűtött terráriumban kell tartani. A betegségen átesett hüllők esetleges teleltetését lehetőség szerint el kell halasztani. A Rhabdias sp. fertőzöttség esetén 200 mikrogramm/ttk invermectint kell adni.

(gjuhos hozzáteszi, mert rendkívül lényeges: a tanulmány általánosságban érinti a hüllőket. Az Invermectin teknősök számára toxikus, a kezelt állatok elpusztulnak. Teknősök esetén a következő gyógyszerekkel helyettesíthető: Oxfendasol 66 mg/ttk, Mebendazol 20-25 mg/ttk, Febendazol 50-100 mg/ttk, Thiabendazol 50 mg/ttk)
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Betegségek Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3, 4, 5
5 / 5 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.
Csatolhatsz fájlokat ebben a fórumban
Letölthetsz fájlokat ebből a fórumból